Z. Krasnodębski: Zielony Ład tak, ale musimy otrzymać rekompensaty finansowe

Polscy europosłowie różnie oceniają zaproponowany przez Komisję Europejską Zielony Ład, przewidujący neutralność klimatyczną Unii do 2050 roku. Jedni dostrzegają zagrożenia i mówią o kosztach, inni uważają, że należy spróbować podjąć to wyzwanie.

2019-12-11, 19:20

Z. Krasnodębski: Zielony Ład tak, ale musimy otrzymać rekompensaty finansowe

Posłuchaj

Prof. Zdzisław Krasnodębski o Zielonym Ładzie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Europoseł Zdzisław Krasnodębski z PiS powiedział, że aby Polska poparła Zielony Ład i neutralność klimatyczną, musiałaby uzyskać rekompensaty i możliwości finansowe, które by pozwoliły zrealizować sformułowane cele, a to wcale - jak zaznaczył - nie jest oczywiste. Europoseł dodał, że nie tylko Polska ma w tym zakresie wątpliwości - dotyczy to także energochłonnego przemysłu niemieckiego.

Powiązany Artykuł

pap cop25 1200.jpg
Wysłannik MSZ na COP25: transformacja klimatyczna musi być sprawiedliwa

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Brak porozumienia w UE co do neutralności klimatycznej w 2050

- Chodzi o to, czy program jest programem bardzo ideologicznym - w języku europejskim mówi się ambitnym - czy on jest rzeczywiście do zrealizowania i jakim kosztem - mówił Zdzisław Krasnodębski.

"Powinniśmy sprostać"

Jerzy Buzek uważa, że należy dostrzec korzyści w przyszłości, choć przyznał, że Polska, której gospodarka jest oparta w większości na węglu, jest w gorszej sytuacji w porównaniu z innymi krajami. - Powinniśmy postanowić sprostać temu wyzwaniu - ocenił europoseł.

REKLAMA

Zasugerował, aby proces podzielić na etapy i wynegocjować dla naszego kraju konkretne ustalenia, bo "nie dla każdego kraju będą równe i jednakowe warunki przejścia". - Nikomu nie jest tak trudno jak Polsce - zaznaczył Jerzy Buzek.

Dodał, że stad wziął się fundusz sprawiedliwej transformacji, o który zabiegał rok temu. - On dzisiaj znajduje jakąś materializację - powiedział europoseł.

Zmniejszenie emisji CO2

W projekcie budżetu na lata 2021-2027 przewidziano 5 miliardów euro na fundusz sprawiedliwej transformacji. Komisja Europejska, by uzyskać akceptację krajów, dla których odejście od węgla będzie bardzo kosztowne, zaproponowała, by wyniósł on 100 miliardów euro.

Powiązany Artykuł

komisja-pap-1200.jpg
Zielony Ład dla Europy. Nadzwyczajna sesja PE ws. neutralności klimatycznej

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Konrad Szymański: bez porozumienia w UE ws. neutralności klimatycznej

REKLAMA

Na tę sumę mają się złożyć pieniądze z unijnego budżetu, składki krajów członkowskich, gwarancje bankowe oraz inżyniera finansowa, która przyciągnie prywatne środki, a także pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Realizacja ambitnego celu neutralności klimatycznej w Unii wymusi większe niż dotychczas ustalone limity redukcyjne gazów cieplarnianych w 2030 roku. Chodzi o zwiększenie redukcji emisji CO2 z obecnych 40 procent do co najmniej 50, ale z zamiarem osiągnięcia 55 procent.

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej