Dziś najkrótszy dzień roku. Zaczęła się astronomiczna i kalendarzowa zima
Rozpoczęła się astronomiczna zima. Potrwa ona do 20 marca do godziny 4:49. O północny z kolei powitaliśmy kalendarzową zimę. Potrwa ona trzy miesiące - do 21 marca.
2019-12-22, 15:10
Dokładną godzinę początku astronomicznej zimy wyznacza moment przejścia Słońca przez tzw. punkt Koziorożca. W tym dniu nasza dzienna gwiazda góruje w zenicie na zwrotniku Koziorożca, czyli najdalej wysuniętej na południe szerokości geograficznej, dla której jest to możliwe.
Prognoza pogody
Jak informuje IMGW, nad kontynentem dominują liczne niże z układami frontów atmosferycznych. Przez wschodnią Polskę na północny wschód przemieszcza się głęboki ośrodek niżowy. Z południowego zachodu napływa chłodniejsze powietrze polarne morskie.
Powiązany Artykuł
Śniegu na razie niewiele, ale w niedzielę zacznie się astronomiczna zima
Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 973 hPa i będzie rosnąć.
Pochmurno i deszczowo
W niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na północnym zachodzie okresami rozpogodzenia. Wieczorem lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 m. Miejscami słabe opady deszczu, a w górach śniegu. Bez opadów jedynie na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. Temperatura maksymalna od 4 st.C na północnym zachodzie, 6 st.C, 7 st.C w centrum, do 10 st.C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie z kierunków zmieniających się, na zachodzie, na ogół z kierunków wschodnich.
REKLAMA
W Warszawie w niedzielę po południu zachmurzenie duże. Stopniowo zanikające opady deszczu. Wieczorem miejscami mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura maksymalna 8 st.C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków północnych. W nocy zachmurzenie duże. Okresami możliwe słabe opady deszczu. Silne zamglenia oraz możliwe mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna 5 st.C. Wiatr słaby, północno-zachodni i zachodni.
>>> [SPRAWDŹ] Prognoza pogody w PolskieRadio24.pl
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu, w obszarach podgórskich opady deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. W obszarach podgórskich Beskidów opady okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym, i tam suma opadów do 20 mm. W Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o 20 cm. Lokalnie mgły, ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 0 st.C na krańcach południowych, 2 st.C, 3 st.C w centrum, do 6 st.C na wschodzie. Wiatr słaby, na ogół z kierunków zachodnich, jedynie na zachodzie, z kierunków południowych, skręcający nad ranem na zachodni.
Pochmurny poniedziałek, uwaga na deszcz i deszcz ze śniegiem
W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu, w obszarach podgórskich opady deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Na południowym wschodzie opady okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym, i tam suma opadów do 20 mm. W Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o 20 cm. Rano lokalnie mgły, ograniczające widzialność do 500 m. Temperatura maksymalna od 4 st.C na południowym wschodzie i północnym zachodzie do 7 st.C na południowym zachodzie; w obszarach podgórskich od 1 st.C do 3 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni i północno-zachodni. W Tatrach porywy wiatru do 70 km/h, w Sudetach do 85 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Czy na Boże Narodzenie będzie padał śnieg? Synoptycy: to możliwe
W poniedziałek w stolicy zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. Początkowo miejscami mgły ograniczające widzialność do 500 m. Temperatura maksymalna 7 st.C. Wiatr początkowo słaby, stopniowo wzmagający się do umiarkowanego, w drugiej połowie dnia okresami dość silny, północno-zachodni i północny.
REKLAMA