"Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" łączy w dzieleniu się dobrem
"Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" już po raz 26. łączy przy stole wigilijnym najpierw dwie, a potem trzy organizacje charytatywne Kościołów Chrześcijańskich: katolicką Caritas Polska, prawosławny Eleos i ewangelicką Diakonię. W Polskim Radiu 24 o wydarzeniu opowiadają przedstawiciele wszystkich organizacji: Maurycy Pieńkowski - Caritas Polska, ks.Tomasz Stempa - Eleos i Wanda Falk - Diakonia.
2019-12-22, 08:15
Posłuchaj
"Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" utożsamiają trzy świece wymienionych Kościołów, za którymi kryje się wymierna szczodrość Chrześcijan. Na jakie cele były i na jakie będą w tym roku przeznaczane zebrane pieniądze, opowiedzą goście Polskiego Radia 24. W programie opowiemy również o różnych tradycjach obchodzenia Wigilii w poszczególnych Kościołach Chrześcijańskich.
Trzy Kościoły chrześcijańskie - jedna wigilia
Powiązany Artykuł
Ruszyła akcja "Nasza Paka". Caritas wspomoże potrzebujące rodziny
Inicjatywa z całą pewnością wspaniała, jednak jak pogodzić ze sobą trzy tradycje trzech różnych Kościołów chrześcijańskich? W jaki sposób możliwe jest, by organizacje związane z różnymi tradycjami mogły wspólnie wspierać tę samą inicjatywę dotyczącą tak głęboko zakorzenionych w tradycji świąt Bożego Narodzenia?
- Tradycje bożonarodzeniowe, jeśli chodzi właśnie o wigilię, o stół wigilijny, mają duże znaczenie, dlatego że właściwie we wszystkich polskich domach - katolickich czy ewangelickich - są bardzo podobne. Jest stół nakryty białym obrusem, symbolizującym czystość. [...] Te symbole, które później są, czy też różne potrawy, to różnie wygląda w różnych regionach. Na przykład na Śląsku Cieszyńskim bardzo ważny jest chleb. Także w innych regionach, jak w centralnej Polsce, z której ja pochodzę, na stole, nakrytym białym obrusem, jest bochenek chleba i miód - mówiła Wanda Falk.
REKLAMA
Podkreśliła, że ważny jest wymiar duchowy tego wydarzenia, a także nabożeństwo, na które cała rodzina tego dnia się wybiera.
Świeca wigilijna także w innym terminie
Powiązany Artykuł
Wigilie Caritas. "Zapraszamy samotnych, bezdomnych, seniorów i rodziny"
Jednym ze współorganizatorów akcji jest także fundacja prawosławna - Eleos. Tymczasem Kościół prawosławny, funkcjonujący według innego kalendarza, obchodzi wigilię później niż katolicy. Kiedy zatem płonie wigilijna świeca w domach prawosławnych - 24 grudnia, gdy wigilię świętują Kościoły zachodnie?
- Nie. Ona płonie tylko wtedy, kiedy my z rodzinami siadamy do swojej wigilii. Wtedy również odpalamy świecę wigilijną - mówił ks. Tomasz Stempa.
- Z wszystkimi przyjaciółmi z wszystkich Kościołów to nas łączy - pragnienie tworzenia więcej dobra. Mi się nawet podoba to, że wydłużamy czas świąteczny, że przez Kościół prawosławny ten czas jest dłuższy, to jest więcej radości, więcej możliwości dzielenia się tym dobrem - mówił Maurycy Pieńkowski.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja"
Prowadzi: Maciej Woźniakiewicz
Goście: Maurycy Pieńkowski (Caritas Polska), ks.Tomasz Stempa (Eleos), Wanda Falk (Diakonia)
Data emisji: 22.12.2019
Godzina emisji: 7.35
PR24/jmo
REKLAMA