Iran w całości wycofał się z porozumienia nuklearnego
Iran poinformował, że nie będzie już stosował się do ograniczeń, nałożonych przez porozumienie nuklearne z 2015 roku. Chodzi przede wszystkim o limity w produkcji wzbogaconego uranu. W praktyce oznacza to, że Teheran całkowicie wycofał się z porozumienia sprzed pięciu lat. To pokłosie rosnącego konfliktu z Waszyngtonem po zabiciu przez Amerykanów najważniejszego wojskowego Iranu.
2020-01-05, 22:12
Posłuchaj
Irańska telewizja państwowa opublikowała komunikat po posiedzeniu rządu w Teheranie. Poinformowano w nim, że Iran nie będzie już stosował się do ograniczeń, nałożonych przez porozumienie nuklearne. Chodzi zarówno o stopień wzbogacania uranu, ilość takiego materiału oraz o sposób jego przechowywania.
Powiązany Artykuł
MAEA potwierdza: Iran zwiększył zapasy uranu powyżej ustalonego limitu
Choć władze podkreślają, że nie wycofały się w całości z porozumienia, to zniesienie ograniczeń jest w praktyce złamaniem postanowień sprzed pięciu lat. Równocześnie jednak Iran zobowiązał się nadal udostępniać swoje ośrodki ekspertom z ONZ.
Ameryka już się wycofała
Dwa lata temu z porozumienia wycofały się Stany Zjednoczone, bo - jak argumentował prezydent Donald Trump - porozumienie nie gwarantowało, że Iran nie będzie miał broni nuklearnej.
Innego zdania byli amerykańscy, rządowi eksperci i pozostali sygnatariusze porozumienia. Po ponownym nałożeniu przez USA sankcji na Iran władze w Teheranie ogłaszały w ostatnich tygodniach stopniowe wycofywanie się z kolejnych zapisów umowy.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Premier Iraku: zabicie Solejmaniego uruchomi niszczycielską wojnę
Zapowiedziana zemsta
3 stycznia rano Stany Zjednoczone zabiły w ataku drona najważniejszego irańskiego generała, Ghasema Solejmaniego. Od tego czasu Bliski Wschód jest świadkiem największej od lat eskalacji napięcia między USA a Iranem.
Władze Iranu zapowiedziały zemstę za śmierć generała, a w organizowanych właśnie uroczystościach żałobnych w kraju biorą udział setki tysięcy Irańczyków.
fc
REKLAMA