Papier do lamusa. Od dziś lekarz ma obowiązek wystawienia e-recepty

Od środy, 8 stycznia, lekarze mają obowiązek wystawiania elektronicznych recept. Papierowe wydawane będą tylko w kilku ściśle określonych przypadkach. Nowa e-recepta to czterocyfrowy kod SMS, mail lub wydruk informacyjny. Przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku ustawowego wystawią po 8 stycznia 2020 r. receptę w postaci papierowej.

2020-01-08, 13:00

Papier do lamusa. Od dziś lekarz ma obowiązek wystawienia e-recepty
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Posłuchaj

Lekarz od dziś ma obowiązek wystawienia e-recepty (Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
  • Od środy, 8 stycznia, lekarze będą mieli obowiązek wystawiania e-recept
  • E-recepty są realizowane za pomocą kodu przychodzącego SMS-em
  • Tradycyjne druki będą wykorzystywane tylko w kilku sytuacjach

Procedura wystawienia e-recepty jest prosta. Pacjent otrzyma czterocyfrowy kod SMS-em, który przedstawi w aptece wraz z numerem pesel. Będzie mógł także poprosić lekarza o przesłanie e-recepty mailem, dotrze wówczas do niego informację wraz z załącznikiem w postaci pliku PDF, a w nim kod kreskowy, który okaże farmaceucie.

Aby skorzystać z tych dwóch powyższych możliwości, musi wcześniej aktywować Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na stronie www.pacjent.gov.pl. W tym celu w zakładce „Moje konto” wystarczy, że poda numer telefonu i (opcjonalnie) adres poczty elektronicznej. Tutaj znajdzie informacje o dawkowaniu leków i o liście tych przyjmowanych.


Powiązany Artykuł

e-recepta1200.jpg
E-recepty już za kilka dni będą obowiązkowe. Zobacz, co musi wiedzieć pacjent

Nie tylko SMS i poczta elektroniczna

Dla pacjentów, którzy nie aktywują swojego internetowego konta, istnieje trzecia opcja e-recepty – wydruk informacyjny. Lekarz jest zobowiązany wydać go na każde żądanie pacjenta. Nie jest potrzebny na nim ani podpis lekarza, ani pieczątka. Wystarczy, że aptekarz wprowadzi do komputera dane z wydruku.

Resort zdrowia od kilku miesięcy wyjaśnia, że e-recepta ma wiele zalet i jest korzystna dla pacjentów i dla systemu. Elektroniczna recepta może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez wizyty w gabinecie. Pozwala oszczędzać czas, bo lekarz może ją wystawić na cały rok. Pacjent wykupuje ją, gdy skończy mu się partia leków. Dodatkowo e-recepta jest czytelna. Co więcej, nie można jej zniszczyć ani zgubić. Dzięki niej można kupić każdy lek w innej aptece w całej Polski, zachowując refundację, bez konieczności odpisu recepty.

REKLAMA

Papierowa recepta wciąż ważna

Tradycyjna papierowa wersja wydawana będzie przez lekarza tylko w określonych przypadkach: w ramach tzw. importu docelowego; recept dla osób o nieustalonej tożsamości; recept transgranicznych (do końca 2020 r.); recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej); braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią systemu lub systemu gabinetowego czy z brakiem dostępu do internetu.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że recepta wystawiona w postaci papierowej również w innych niż powyższe przypadkach będzie mogła być zrealizowana tak jak dotychczas w każdej aptece, w tym lek będzie mógł być objęty refundacją. Tym samym, wdrożenie nowych rozwiązań, nie utrudni pacjentom dostępu do leków. Ponadto przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku ustawowego wystawią po 8 stycznia 2020 r. receptę w postaci papierowej.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej