Kaleta ws. decyzji Senatu o ustawach sądowych: można to było przewidzieć
- Było do przewidzenia, że senatorowie opozycji nie poprą noweli ustaw sądowych - powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Zadeklarował, że PiS będzie konsekwentnie walczyło w Sejmie, by ta nowela była przyjęta.
2020-01-17, 16:18
- Nowelizacja ustaw sądowych została w całości odrzucona przez Senat
- Za odrzuceniem ustawy zagłosowało 51 senatorów, 48 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu
- Po głosowaniu Sebastian Kaleta powiedział, że spodziewał się, że senatorowie opozycji nie poprą noweli ustaw sądowych
- - Będziemy walczyli w Sejmie, żeby ta ustawa została przyjęta - zapowiedział wiceminister sprawiedliwości
Senat odrzucił w całości nowelizację ustaw sądowych, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Za odrzuceniem ustawy zagłosowało 51 senatorów, 48 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Powiązany Artykuł
![PAP Senat głosowanie 2 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/f4075de8-f773-40b3-8bdd-5e26ec01d755.jpg)
Nowelizacja ustaw sądowych. Senat za jej odrzuceniem
"Było bardzo blisko"
Sebastian Kaleta powiedział dziennikarzom po głosowaniu, iż było do przewidzenia, że senatorowie opozycji nie poprą tej noweli. - Konsekwentnie będziemy walczyli w Sejmie, żeby ta ustawa została przyjęta przez Sejm - podkreślił.
Na uwagę dziennikarzy, że jest to pierwszy raz od czterech lat, kiedy ustawa wraca z Senatu z "czerwoną kartką", wiceminister sprawiedliwości odparł, że Senat ma określoną polityczną konstrukcję oraz większość i podejmuje takie uchwały, jak ta polityczna większość chce. - Zgodnie z polskim porządkiem konstytucyjnym teraz ustawa wraca do Sejmu i wydaje mi się, że tam większość jest inna i ta większość może dać czerwoną kartkę dzisiejszej uchwale Senatu - zaznaczył Sebastian Kaleta.
Powiązany Artykuł
![pęk 1200 pap.jpg](http://static.prsa.pl/images/f9e0121b-1d55-4658-bc00-24b53c09c750.jpg)
"Kagańcowa", "oburzająca". Senatorowie PiS o opinii Komisji Weneckiej
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Kaleta: nowelizacja ustaw sądowych ratuje Polskę przed anarchią
REKLAMA
- Jeden z naszych senatorów był nieobecny, jednego senatora przekonaliśmy, by poparł tę ustawę. Gdyby jeszcze jednego przekonać, to byłby remis, więc było bardzo blisko - dodał polityk.
Powrót nowelizacji do Sejmu
Spośród senatorów PiS nie wziął udziału w głosowaniu Jacek Włosowicz. Przeciwko odrzuceniu noweli zagłosowała senator niezależna Lidia Staroń.
Uchwalona 20 grudnia ub. roku nowelizacja wróci teraz do Sejmu, który zdecyduje o jej dalszych losach. Sejm może bezwzględną większością głosów odrzucić uchwałę Senatu o odrzucenie ustawy w całości i przedłożyć do podpisu prezydentowi. W przeciwnym razie nowelizacja upadnie.
bb
REKLAMA
REKLAMA