Konferencja w Monachium. Doleśniak-Harczuk: zdominowana przez wewnętrzne problemy Niemiec
- Podczas konferencji w niezręcznej sytuacji znalazła się minister obrony narodowej Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer. Z jednej strony ma coś do powiedzenia w kwestii obronności, a z drugiej wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że okazała się na tyle słaba, iż nie utrzymała w ryzach partyjnych kolegów - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica.
2020-02-17, 18:56
Posłuchaj
Wyzwania i zagrożenia stojące przed współczesnym światem były głównym tematem 56. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron, szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo oraz właściciel Facebooka Mark Zuckerberg.
Powiązany Artykuł
Ekspert: słowa Pompeo o wsparciu Europy Wschodniej zostały chłodno przyjęte
Jaka jest realna siła Annegret Kramp-Karrenbauer?
W opinii Olgi Doleśniak Harczuk, tegoroczna konferencja została zdominowana przez wewnętrzne problemy Niemiec. Ekspert wskazała, że w niezręcznej sytuacji znalazła się minister obrony narodowej tego państwa, a także szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer, która zapowiedziała już rezygnację z przewodniczenia Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej.
- Z jednej strony ma coś do powiedzenia w kwestii obronności, a z drugiej wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że okazała się na tyle słaba, iż nie utrzymała w ryzach partyjnych kolegów - wskazała rozmówczyni Polskiego Radia 24.
Niemiecko-amerykański rozdźwięk
Olga Doleśniak-Harczuk podkreśliła również, że monachijska konferencja upłynęła pod znakiem stosunków na linii Stany Zjednoczone-Unia Europejska. Niemieckie media zwróciły uwagę m.in. na wystąpienia Mike’a Pompeo i Franka-Waltera Steinmeiera, które mocno się od siebie różniły.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Praworządność i przyszłość UE. W Monachium zakończyła się Konferencja Bezpieczeństwa
- Szczególnie w wystąpieniu niemieckiego prezydenta wybrzmiało motto, które przyświecało konferencji. Mam tu na myśli oddalanie się świata od dominacji Zachodu. Natomiast Pompeo twierdził, że Zachód zwycięży - zaznaczyła Doleśniak-Harczuk.
Niemcy, w kontekście relacji z USA, twierdzą, że są one poprawne, ale narzekają, że Donald Trump zmusza ich do podniesienia wydatków na obronność. - Nie podoba się to niemieckim elitom, które twierdzą, że wydatki nie powinny zależeć od PKB, a od innych kryteriów - zaznaczyła ekspert.
***
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Goście: Olga Doleśniak-Harczuk, Instytut Staszica
Data emisji: 17.02.2020
Godzina emisji: 16.47
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
REKLAMA