Dzień Nauki Polskiej. Gala z nagrodami w Toruniu uświetni nowe święto państwowe
Dziś po raz pierwszy obchodzimy nowe święto państwowe: Dzień Nauki Polskiej. Podczas organizowanej z tej okazji Gali Nauki Polskiej w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu zostaną nagrodzeni najwybitniejsi polscy naukowcy.
2020-02-19, 05:45
Święto wprowadzono ustawą z 9 stycznia 2020 r., którą 3 lutego podpisał prezydent Andrzej Duda. Celem Dnia Nauki Polskiej ma być m.in. wyrażenie uznania dla dokonań polskich naukowców, a także zainspirowanie młodych ludzi do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy. Jako datę wybrano 19 lutego - dzień urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług dla astronomii.
Powiązany Artykuł
Prezydent: ważne, aby polska nauka wspierała budowę nowoczesnego państwa
Pierwsze obchody odbędą się w Toruniu. Uświetni je wręczanie przez wicepremiera Jarosława Gowina nagród naukowcom. W tym roku premier przyznał 45 nagród za wybitne rozprawy doktorskie, habilitacje i osiągnięcia w zakresie działalności naukowej. Minister nauki w tym roku przyznał zaś 88 nagród w pięciu kategoriach: za osiągnięcia naukowe, wdrożeniowe, organizacyjne, dydaktyczne i te najważniejsze za całokształt działalności naukowej. Nagrody ministra dostaną zarówno indywidualni naukowcy jak i zespoły badawcze.
Na koniec widowisko
- Po gali odbędzie się pokaz widowiska "Opera matematyczna - Paradoksalny Rozkład Sfery" - mówi Piotr Ziółkowski z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Widowisko opowiada o losach matematyków ze szkoły lwowskiej.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Stulecie AGH. Prezydent: od początku wspieracie polskie państwo
REKLAMA
Projekt ustawy dotyczącej ustanowienia Dnia Nauki Polskiej złożyła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. W preambule ustawodawca podkreślił, że podjął inicjatywę "uznając dokonania polskich naukowców, ich dążenie do poznania prawdy i przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom oraz dostrzegając fundamentalną rolę nauki w tworzeniu cywilizacji".
Wśród najwybitniejszych naukowców posłowie wskazali między innymi: Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego i Stefana Banacha. "Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju" - napisano w uzasadnieniu ustawy.
bb
REKLAMA
REKLAMA