Za 10 lat polską kolej napędzi "zielona energia". Zobacz plan PKP Energetyka

- Wprowadzenie w życie programu "Zielona Kolej", opracowanego przez PKP Energetyka, umożliwiłoby w perspektywie 2030 r. zasilanie polskiej kolei w 85 proc. z odnawialnych źródeł energii - powiedział członek zarządu PKP Energetyka Leszek Hołda. Spółka szacuje, że program mógłby stymulować inwestycje w OZE o wartości 6-10 mld zł w ciągu 15 lat.

2020-02-19, 17:11

Za 10 lat polską kolej napędzi "zielona energia". Zobacz plan PKP Energetyka
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Jerzy Górecki/pixabay.com

- Dziś 90% kolejowych przewozów pasażerskich i towarowych jest wykonywane z użyciem trakcji elektrycznej, ale w 91% zasilanej ze źródeł konwencjonalnych. Energia, która płynie z przewodów trakcyjnych powinna pochodzić z OZE - to ogromne wyzwanie, ale jednocześnie [byłby to] wyróżnik wspierający konkurencyjność kolei na rynku.

Powiązany Artykuł

tory kolejowe kolej pkp free pixabay 1200.jpg
Coraz więcej osób wybiera kolej. Ponad 355 milionów pasażerów w 2019 r.

W perspektywie 10 lat jesteśmy w stanie stworzyć system zasilania, który w 85% będzie zasilany z OZE, a już za 5 lat w 50% - powiedział Hołda, podczas prezentacji "Zielona Kolej" na II Konferencji Kolej na Energię.

Powiązany Artykuł

pendolino 1200 shutterstock.jpg
CPK ma przyspieszyć rozwój superszybkich kolei w Polsce. Francja służy wsparciem

Zaznaczył, że realizacja programu sprawiłaby, że kolej będzie nie tylko niskoemisyjnym, ale w pełni ekologicznym środkiem transportu. Jednocześnie zyska przewagę konkurencyjną, bo zachęci do korzystania z niej pasażerów, dla których ochrona środowiska jest priorytetem.

REKLAMA

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Większa konkurencyjność na kolei. Rząd przyjął nowe przepisy

Wskazał, że to nie jest łatwy projekt i będzie wymagał zaangażowania wielu stron, jednak PKP Energetyka już dziś "czuje się gotowa, by położyć bardzo realną ofertę na stole".

- My jesteśmy na etapie, że przygotowujemy koncepcję wdrożenia i rozmawiamy ze stroną rządową. On musi mieć wsparcie na poziomie krajowym. Będziemy też rozmawiać z producentami instalacji i z przewoźnikami. Myślę, że jesteśmy po etapie koncepcji, teraz musimy schodzić na poziom operacyjny. Będziemy myśleli o programach wspierających inicjatywę - dodał.

Według PKP Energetyki, głównymi źródłami energii byłyby farmy fotowoltaiczne budowane przez przedsiębiorców przy udziale preferencyjnego kredytu.

PKP Energetyka, ISBnews, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej