"Debata poranka". Emocje i zaostrzający się język kampanii wyborczej

- Wybory wygrywają bardziej emocje niż chłodna kalkulacja i stan wiedzy - powiedział Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej". W Polskim Radiu 24 rozmowa dotycząca rosnącej z każdym dniem temperatury kampanii wyborczej. Udział w dyskusji wzięli również Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność" i Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej".

2020-02-21, 10:00

"Debata poranka". Emocje i zaostrzający się język kampanii wyborczej
Sytuacja wokół Mariana Banasia i Najwyższej Izby Kontroli stała się jednym z tematów, wokół którego toczy się najgorętsza dyskusja w trwającej kampanii wyborczej.Foto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Posłuchaj

Goście Stanisława Janeckiego i języku kampanii wyborczej ("Debata poranka")
+
Dodaj do playlisty

Kampania przed wyborami prezydenckimi rozpoczęła się już na dobre. Widać to m.in. po coraz bardziej zaostrzającym się języku debaty politycznej. Przedstawiciele opozycji konflikt obozu rządzącego z Marianem Banasiem określają jako porachunki lub wojna gangów.

Mobilizacja elektoratów

W "Debacie poranka" zaproszeni goście zastanawiali się, na potrzeby jakiego elektoratu używane są podobne określenia i czy pozwolą one na pozyskanie głosów wyborców.  

- Przy tak dużym spolaryzowaniu opinii publicznej tego typu porównania trafiają do elektoratu, który jest silnie związany z opozycją i tożsamościowo stoi po stronie antypisowskiej. Od długiego czasu postrzega rządy PiS-u, które w wielu kwestiach przekraczają prawo i wprowadzają do polityki logikę spoza niej. Ostre określenia są jednak po obu stronach. "Wojna gangów" jest może słabszym określeniem niż oskarżenie o próbę zamachu stanu, co był uprzejmy zrobić wobec opozycji Jarosław Kaczyński podczas konwencji Andrzeja Dudy - wskazał Jakub Majmurek.

Siła emocji

Jakub Pacan odnosząc się do konfliktu rząd-Marian Banaś zauważył, że "każda walka w obozie władzy generuje określone emocje". W jego opinii, gdyby doszło do II tury wyborów prezydenckich, to cała ta sytuacja najmniej przysłużyłaby się Andrzejowi Dudzie, który wywodzi się z obozu PiS.

REKLAMA

- Twardy elektorat jeszcze jakoś to przeżyje. Natomiast inni wyborcy, nawet konserwatywni, ale nie identyfikujący się w sposób trwały z konkretną partią tylko z wartościami, mogą być zgorszeni tym, co się dzieje. Ludzie nigdy nie lubią, gdy dochodzi do wojen "na górze". Jest to dla nich gorszące. Natomiast dla elektoratu opozycji są one utwierdzeniem obrazu partii rządzącej, jaki posiadają - zaznaczył publicysta.

Wybory wygrywają emocje niż chłodna kalkulacja i stan wiedzy. Do takiego wniosku doszedł natomiast Tomasz Żółciak.

***

Audycja: "Debata poranka"
Prowadzący: Stanisław Janecki
Gość: Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna"), Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność"), Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna") 
Data emisji: 21.02.2020
Godzina emisji: 08.35

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej