Zbigniew Gryglas: do 2024 roku powstanie polska farma wiatrowa na Bałtyku

- Zgodnie ze strategią rządu na Morzu Bałtyckim może stanąć tysiąc, a nawet więcej elektrowni wiatrowych. To gigantyczny projekt. Jego skala inwestycji sięga 120 mld zł - powiedział Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych.

2020-02-24, 19:07

Zbigniew Gryglas: do 2024 roku powstanie polska farma wiatrowa na Bałtyku
Zbigniew Gryglas. Foto: PR24

Posłuchaj

Zbigniew Gryglas o polskich farmach wiatrowych na Bałtyku ("Rozmowa PR24")
+
Dodaj do playlisty

Przewiduje się, że w 2024 r. pierwsza polska morska farma wiatrowa ma zostać oddana do eksploatacji. Prowadzone są szeroko zakrojone badania dotyczące wdrożenia energii wiatrowej na Morzu Bałtyckim. W 2021 r. powinna ukazać się decyzja środowiskowa jako podstawa wydania pozwolenia na budowę.

Powiązany Artykuł

elektrownia atomowa 1200 shutterstock.jpg
Rozmowy o atomie. Piotr Naimski i Michał Kurtyka lecą do Waszyngtonu

- Projekt wymaga czasu, ale obecnie jesteśmy na bardzo konkretnym etapie. Mogę zapewnić, że za cztery lata powstanie polska farma wiatrowa na Bałtyku i nie będzie to jeden symboliczny wiatrak. Zgodnie ze strategią rządu, przygotowaną jeszcze w Ministerstwie Energii, może ich stanąć tysiąc, a nawet więcej. To gigantyczny projekt. Jego skala inwestycji sięga 120 mld zł - podkreślił Zbigniew Gryglas.

Szansa dla polskich firm

Polskie farmy na Bałtyku są jeszcze w fazie projektów. Mają one pomóc w transformacji polskiej energetyki, zwiększyć produkcję energii z odnawialnych źródeł i stanowić impuls dla rozwoju gospodarki.

- To wielka szansa dla polskich firm, które mogą zaistnieć w łańcuchu dostaw podzespołów do elektrowni wiatrowych. Mogą wytwarzać ponad 50 proc. wszystkich produktów i usług niezbędnych w procesie powstania farm na Bałtyku - ocenił wiceminister.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Odnawialne1200.jpg
Czy można być energetycznie samowystarczalnym?

Turbiny będą powstawać w Polsce?

Zbigniew Gryglas przyznał, że jednym elementem do wiatraków, który nie jest produkowany w Polsce, są turbiny. Zaznaczył jednak, że istnieją szanse, by zaczęły być wytwarzane w naszym kraju.

- Mogłyby powstawać w trybie kooperacyjnym z innym krajem, np. w poznańskich Zakładach Hipolita Cegielskiego. Są one w stanie produkować takie elementy. W swojej historii przechodziły różne koleje losu i powstawały w nich rozmaite rzeczy - wskazał.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych
Data emisji: 24.02.2020
Godzina emisji: 17.35

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej