Senackie komisje za ustawą ws. koronawirusa bez poprawek
Komisje zdrowia i ustawodawcza izby wyższej bez poprawek przyjęły projekt specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z walką z koronawirusem.
2020-03-05, 19:13
Sejm przyjął tę ustawę na nadzwyczajnym jednodniowym posiedzeniu w poniedziałek. W posiedzeniu komisji uczestniczyli przedstawiciele wielu ministerstw i instytucji, którzy odpowiadali na pytania senatorów, a także przedstawiciele organizacji pracodawców, lekarzy i aptekarzy, którzy zgłaszali swoje postulaty.
Powiązany Artykuł
Szef KPRM po spotkaniu ws. koronawirusa: choroba nie ma barw politycznych
W piątek po południu ustawą zajmie się Senat. Większość przepisów ustawy ma obowiązywać przez 180 dni.
Borowski: poprawki później
Podczas posiedzenia senator Marek Borowski (KO) zapowiedział poparcie ustawy bez poprawek. - Mojemu klubowi przedstawiłem propozycję przyjęcia tej ustawy bez poprawek, z jednoczesną zapowiedzią złożenia takich poprawek w formie senackiej inicjatywy ustawodawczej, w jak najszybszym trybie - poinformował.
REKLAMA
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szpital w Zielonej Górze: stan pacjenta zakażonego koronawirusem jest dobry
- Wydaje mi się to racjonalnym rozwiązaniem. Dzisiaj, w tej sytuacji rzeczą szalenie ważną jest, żeby możliwie maksymalnie przepatrzeć wszystko to, co rząd proponuje i uzyskać wyjaśnienia rządu przy różnych kwestiach spornych, co pozwoli później łatwiej te poprawki sformułować - dodał Borowski.
Zakażenia koronawirusem na świecie (opr. Adam Ziemienowicz)
Jednocześnie wyraził wątpliwości co do niektórych zapisów tej ustawy. Wskazywał, że niektóre przepisy mają "trochę cechy stanu wyjątkowego", a ich odwołanie - według ustawy - następuje po 180 dniach. Zwracał uwagę, że zgodnie z Konstytucją stan wyjątkowy trwa 90 dni.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Epidemia koronawirusa. Polska ma przystąpić do mechanizmu wspólnych przetargów UE
Wiceminister: 90 dni to za krótki termin, by zagrożenie minęło
W odpowiedzi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że termin 180 dni w odniesieniu do obowiązywania niektórych przepisów specustawy, to wynik uzgodnień z opozycją w Sejmie.
TVP INFO
- Wspólnie zastanawiając się, jak długo może trwać to zjawisko, zakładając taki ani optymalny, ani maksymalnie pesymistyczny rozwój wypadków i korzystając też z opinii lekarzy, wskazaliśmy na 180 dni - powiedział.
REKLAMA
Jak zaznaczył, 90 dni to termin za krótki, na to żeby zagrożenie tą epidemią całkowicie zniknęło.
msze
REKLAMA