Specustawa ws. koronawirusa już obowiązuje. Sprawdź, co zmieniają nowe przepisy
W nocy z soboty na niedzielę w życie weszła specustawa dot. zwalczania koronawirusa. Zgodnie z przepisami osoby cierpiące na chorobę zakaźną albo podejrzane o takie zachorowanie mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji. W ustawie zapisano też, że w celu przeciwdziałania Covid-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy w formie zdalnej.
2020-03-08, 04:38
Posłuchaj
Przepisy obowiązujące od północy wprowadzają również możliwość przyznania dodatkowego, maksymalnie 14-dniowego zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola albo szkoły. Ustawa umożliwia też dokonywanie zamówień na towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania chorobie Covid-19 bez stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.
Powiązany Artykuł
Minister zdrowia: potwierdzono szósty przypadek koronawirusa w Polsce
Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że skorzysta z ustawowej możliwości finansowania bezpośredniego. - Na przykład szpital w Ostródzie, który został pozbawiony innych funkcji, jest w tej chwili szpitalem w pełni zakaźnym. W dzisiejszej sytuacji prawnej Narodowy Fundusz Zdrowia nie może płacić tej lecznicy. Dlatego natychmiast użyję tego narzędzia po to, żeby tym szpitalom, które są w stanie gotowości, a czekają na pacjentów, to zrekompensować - podkreślił.
Będą wyrywkowe pomiary temperatury
Od niedzieli obowiązują też kary za złamanie zakazu odwiedzin w szpitalach na Dolnym Śląsku. Od poniedziałku na polsko-niemieckim przejściu granicznym w Jędrzychowicach będą prowadzone wyrywkowe pomiary temperatury u przekraczających granicę.
REKLAMA
Ustawa przewiduje ponadto, że gdy stan epidemii przekroczy możliwości działania administracji rządowej i samorządów, rząd może określić zagrożony obszar i wskazać rodzaj strefy, na którym wystąpiła epidemia lub zagrożenie taką sytuacją. Ponadto rząd określałby rodzaj stosowanych rozwiązań na tym terenie.
bb
REKLAMA