Ile i gdzie przetrwa koronawirus? Naukowcy znaleźli odpowiedź
Koronawirus może przetrwać w powietrzu trzy godziny, a na plastikowych lub metalowych powierzchniach nawet trzy dni. Do takich wyników doszli naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych.
2020-03-18, 13:27
Posłuchaj
Najnowsze wyniki badań opublikował właśnie specjalistyczny magazyn New England Journal of Medicine. Amerykańscy naukowcy odtworzyli w warunkach laboratoryjnych w Montanie drogę, jaką wirus może przebyć od zakażonego człowieka.
Na różne powierzchnie rozpylili próbki wirusa, umieszczone w specjalnym aerozolu. Jest on zbliżony do kropelek, jakimi oddycha lub kaszle zakażona osoba.
Czas aktywności patogenu
Powiązany Artykuł
Druga fala epidemii w Chinach? Ekspert: koronawirus zmieni cały świat, jesteśmy na początku drogi
Okazało się, że w mikroskopowych kropelkach w powietrzu wirus jest w stanie przetrwać do trzech godzin przy czym po pierwszej godzinie połowa cząsteczek wirusa traci właściwości zakaźne. Oznacza to, że z upływem czasu patogen jest coraz słabszy. W ten sam sposób wirus może przetrwać trzy doby na plastikowych i metalowych powierzchniach, a 24 godziny na kartonie. Najbezpieczniejszą powierzchnią jest miedź na której patogen jest aktywny przez zaledwie 4 godziny.
REKLAMA
Różnice epidemiologiczne
Naukowcy porównali też obecny patogen do pierwszego wirusa SARS, który pojawił się w 2002 roku w Chinach. Okazało się, że oba mają podobne właściwości przemieszczania się, co dla naukowców jest wskazówką, że różnic epidemiologicznych należy szukać gdzie indziej. Taka informacja jest bardzo istotna w procesie poszukiwania szczepionki na koronawirusa.
Obecnie na świecie jest ponad 201 tysięcy zakażonych koronawirusem. W wyniku powikłań zmarło 8 tysięcy osób. Najwięcej ofiar zanotowano w Chinach, Włoszech, Iranie oraz Hiszpanii.
pg
REKLAMA