Senat przyjął z poprawkami ustawy tworzące "tarczę antykryzysową"
Izba wyższa parlamentu przyjęła poprawki do nowelizacji ustaw tworzących "tarczę antykryzysową". Zdecydowano m.in. o wykreśleniu zmian w Kodeksie wyborczym, a także ograniczeń w Radzie Dialogu Społecznego.
2020-03-31, 03:29
- Zakończyło się posiedzenie Senatu
- Izba wyższa parlamentu przyjęła z poprawkami trzy ustawy składające się na "tarczę antykryzysową"
- Dwie nowelizacje i specustawa wracają teraz do Sejmu
Senat głosował nad nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tzw. specustawy) - jedną z trzech nowelizacji składających się na tzw. tarczę antykryzysową.
Powiązany Artykuł
Terlecki: we wtorek o godz. 13.00 posiedzenie Sejmu w sprawie tarczy antykryzysowej
Senatorowie przegłosowali poprawkę skreślającą przyjętą w Sejmie zmianę Kodeksu wyborczego, umożliwiającą głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim. Za poprawką głosowało 47 senatorów, przeciw 29.
Odrzucono zmiany w ustawie o RDS
Przegłosowano także poprawki skreślające przyjęte przez posłów zmiany w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego, umożliwiające premierowi w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływanie członków Rady, powołanych przez pracodawców lub związki zawodowe i stanowiące, że jednym z powodów odwołania członka RDS ma być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi, innym "sprzeniewierzenie się działaniom Rady" i doprowadzenie do "braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu".
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wiceminister zdrowia: przepisy umożliwiają obowiązkowe badanie personelu medycznego
Za poprawkami skreślającymi te przepisy głosowało odpowiednio 46 i 44 senatorów, a przeciw 29 i 30 senatorów.
REKLAMA
Poprawki do nowelizacji ustaw zdrowotnych
Przyjęto również poprawki do nowelizacji ustaw zdrowotnych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Dziesięć poprawek zostało przyjętych, dwie senatorowie odrzucili.
W sprawie podjęcia uchwały dotyczącej przyjęcia nowelizacji z poprawkami głosowało 76 senatorów, za było 73, żaden przeciw, wstrzymało się 3 senatorów.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Tarcza antykryzysowa" przesuwa terminy administracyjne. Zobacz które
Przyjęte poprawki mają częściowo charakter doprecyzowujący, uzupełniający, korygujący odesłanie do niewłaściwych artykułów.
REKLAMA
Jedna z kluczowych dotyczy tego, by raz w tygodniu obowiązkowo testami diagnostycznymi na wykrycie SARS-CoV-2 objąć personel podmiotów leczniczych, stacji sanitarno-epidemiologicznych, aptek, ratowników medycznych, jak również pracowników placówek handlowych. Badania mają być finansowane z budżetu państwa i wykonywane w ściśle określonym terminie - od czasu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii aż do 60 dni po jego odwołaniu.
Specjalny dodatek
Kolejna przyjęta poprawka przewiduje, że pracownikom placówek, w których leczeni są pacjenci zakażeni koronawirusem, za pracę w godzinach nadliczbowych przysługiwać ma specjalny dodatek w wysokości 50 proc. wynagrodzenia. Koszty tego dodatku miałyby być również finansowane przez rząd.
Wprowadzono też m.in. poprawkę, że to podmiot leczniczy, w którym lekarz sprawuje opiekę nad osobą podejrzaną lub chorą na COVID-19 ma przekazywać do sanepidu informacje o wynikach leczenia lub o wykluczeniu nosicielstwa u ozdrowieńca.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Stanisław Karczewski o "tarczy antykryzysowej": takiej pomocy nie było nigdy
Nowelizacja ustaw dotyczących systemu ochrony zdrowia wprowadza kolejne instrumenty, które mają pozwolić skutecznie walczyć z rozprzestrzeniającą się epidemią COVID-19.
Nowelizacja przewiduje m.in. ograniczenie obowiązków sprawozdawczych wobec Narodowego Funduszu Zdrowia. Umożliwia powrót do czynnego wykonywania zawodu przez pielęgniarki lub położne, posiadające co najmniej 5-letnią przerwę w jego wykonywaniu w trybie uproszczonym oraz wprowadza możliwość dyżurowania w placówkach medycznych przez inne zawody pracujące w ochronie zdrowia.
Jedna ze zmian stwarza możliwość wystawiania przez farmaceutów refundowanych recept farmaceutycznych dla siebie i swojej rodziny oraz wystawania recept, nie tylko w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, jak to jest obecnie.
Jednocześnie nowela wprowadza mechanizmy egzekwowania maksymalnych cen na leki i inne produkty medyczne. Regulacja umożliwia też np. zawieszenie obowiązkowych kontroli w laboratoriach diagnostycznych.
REKLAMA
Kary za niestosowanie się do nakazów
Nowela umożliwia personelowi medycznemu, który przebywa w kwarantannie, udzielanie pacjentom wideokonsultacji. Wskazuje też, kogo można skierować do pracy przy zwalczaniu epidemii, a kogo nie. Wyłączeni będą m.in. wychowujący dziecko do lat 14, a w przypadku, gdy robią to samotnie, do lat 18 oraz osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Skierowanie będzie mógł otrzymać tylko jeden rodzic, jeśli oboje są medykami.
>>>[ZOBACZ TAKŻE] Premier: stoimy wobec wyzwań, wobec których nasi poprzednicy nie stawali
Nowela wprowadza też kary za niestosowanie się do zakazów, nakazów i ograniczeń. Wprowadzono kary pieniężne w wysokości od 5 tys. do 30 tys. w zależności od rodzaju czynu.
Ponadto m.in. uproszczony będzie sposób dostarczania decyzji o kwarantannie, hospitalizacji i izolacji – będzie można ją przekazywać ustnie, a dopiero później w formie pisemnej.
REKLAMA
Zmiany w ustawie o wsparciu firm
Senat zaproponował również kilkadziesiąt poprawek do specustawy o wsparciu firm w związku z epidemią koronawirusa. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 75 senatorów, nikt nie był przeciw, a jeden senator wstrzymał się od głosu.
Wcześniej, w głosowaniach senatorowie poparli ok. 80 poprawek.
Powiązany Artykuł
"Tarcza antykryzysowa". Będzie podręcznik dla przedsiębiorców i pracowników
Jedna z poprawek wprowadzonych do ustawy przez Senat przewiduje, że w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, czy szkoły, do których uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki przez opiekuna z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 12. roku życia lub dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności do ukończenia 18 lat przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez okres nie dłuższy niż 14 dni.
Świadczenia dla pracodawcy
Kolejna z przyjętych przez Senat poprawek mówi m.in., że przedsiębiorca, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych - spadek sprzedaży towarów lub usług nie mniej niż o 15 proc., w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, po 1 lutego 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, lub nie mniej niż o 25 proc. obliczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po dniu 1 lutego 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku.
REKLAMA
Zgodnie z tą poprawką, pracownikowi przysługują od przedsiębiorcy finansowane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych świadczenia na częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia, w wysokości 75 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, jednak nie więcej niż 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia, oraz finansowane ze środków przedsiębiorcy wynagrodzenie w wysokości nie mniejszej niż 25 proc. dotychczasowego wynagrodzenia.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szef KPRM: "tarcza antykryzysowa" powinna zostać przyjęta jak najszybciej
Zgodnie z tą poprawką, w następstwie wystąpienia COVID-19, pracodawca może zwrócić się z wnioskiem o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, o wypłatę ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników: wykonujących pracę w warunkach zagrożenia ekonomicznego w następstwie wystąpienia koronawirusa, objętych przestojem ekonomicznym w następstwie wystąpienia COVID-19.
Zadecyduje Sejm
Wskazano tam także, że przedsiębiorca, musi spełniać określone kryteria - m.in. nie zalegać w regulowaniu podatków, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r.
REKLAMA
Inna poprawka z kilkudziesięciu przyjętych przez izbę wyższą zakłada, że do osób prowadzących działalność agroturystyczną stosuje się Prawo przedsiębiorców.
Do poprawek Senatu ustosunkuje się Sejm. Posłowie mogą odrzucić poprawki Senatu bezwzględną większością głosów. Sejm zbiera się we wtorek o godz. 13.
msze
REKLAMA