Premier: chcemy wypłaszczać krzywą przyrostu zakażeń, podjęliśmy decyzje dotyczące następnych regulacji
- Docierają do nas informacje z krajów Europy Zachodniej, od naszych partnerów. Sytuacja tam jest trudna i chcemy za wszelką cenę tego uniknąć. Chcemy być przygotowani na rosnącą liczbę zarażeń i jednocześnie wypłaszczać krzywą zakażeń - powiedział Mateusz Morawiecki zapowiadając kolejne zmiany zasad bezpieczeństwa związanych z walką z koronawirusem.
2020-03-31, 12:00
- Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć tego najgorszego scenariusza, nie możemy sobie pozwolić na rozprężenie. W wyniku analiz i badań podjęliśmy kolejne decyzje dot. następnych obostrzeń - powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Kancelarii Premiera.
Limit osób w sklepie
Nowe zasady dotyczą m.in. zakupów i punktów usługowych. Wprowadzony został limit osób w sklepie do 3 klientów na kasę. W urzędach pocztowych ten limit to 2 osoby na jedno okienko.
Powiązany Artykuł
Minister zdrowia: jeśli ograniczymy kontakty, mamy szansę chronić ludzkie życia
Otwarte pozostają targowiska i bazarki. Tam wprowadzono ograniczenie 3 osób przy straganie. Liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.
REKLAMA
Zamknięte punkty
W weekendy zamknięte mają być wielkopowierzchniowe sklepy budowlane. Zamknięte zostaną zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, tatuażu i piercingu.
Zawieszono również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.
Godziny dla seniorów
Dodatkowo sklepy spożywcze, drogerie i apteki w godz. 10:00-12:00 będą dostępne wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia.
Powiązany Artykuł
"Zakażamy innych, zanim u nas wystąpią objawy". Prof. Gut o przestrzeganiu nowych zasad
- To właśnie nasze babcie, nasze mamy, ojcowie, dziadkowie są najbardziej narażeni na śmierć w związku z koronawirusem - powiedział Morawiecki.
Dodał, że starsze osoby będą mogły przychodzić do sklepów, drogerii i aptek w innych godzinach (wcześniejszych lub późniejszych), ale jeżeli będą chciały mieć pewność, że w tych miejscach nie ma ludzi od nich młodszych to będą mogły przyjść między godz. 10 a 12.
REKLAMA
Dodatkowo wprowadzany jest obowiązek noszenia rękawiczek w sklepach.
Nacisk na izolację
Ograniczona zostaje możliwość korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad. Zamknięte zostaną wypożyczalnie rowerów miejskich.
Wprowadzono obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich z wyjątkiem dzieci do 13 roku życia i osób wymagających asysty.
REKLAMA
Połowa miejsc
Limitem miejsc w autobusach objęto wszystkich przewoźników, również prywatnych. W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada "tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe".
To ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.
Odstęp w pracy
W miejscach pracy musi być zachowany dystans półtora metra i zapewnione środki do dezynfekcji.
REKLAMA
- Można pracować w biurowcach, ale należy tak zorganizować pracę, aby ludzie byli wyposażeni w środki ochrony osobistej, aby w każdym sklepie, każdym biurowcu, najlepiej jeszcze w miejscu, obok którego przechodzą, mogą spontanicznie nacisnąć pojemnik z płynem dezynfekującym - podkreślił szef rządu
Powiązany Artykuł
Szef Polskiego Funduszu Rozwoju: mamy mocne instrumenty do walki z kryzysem
Miejsca noclegowe
- Ograniczamy również działalność hoteli i obiektów noclegowych. Wyjątkiem będą miejsca wykorzystywane do kwarantanny lub przez osoby w celach zawodowych, np. przez pracowników firm budowlanych - poinformował premier.
Rozszerzona kwarantanna
Rozszerzona zostaje lista osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę.
Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.
REKLAMA
Aplikacja zamiast policji
Powiązany Artykuł
Kwarantanna potęguje samotność. Szlachetna Paczka uruchomiła specjalną infolinię
- Policja w mniejszym stopniu teraz będzie musiała weryfikować miejsca kwarantanny, ponieważ tam wdrażamy aplikację, która będzie obligatoryjna i poprzez nią będziemy wiedzieli, czy osoby ściśle przestrzegają zasad kwarantanny - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
- Musimy przestrzegać rygorów, które wprowadzamy, dlatego też te dodatkowe kary, które pojawiają się w rozporządzeniu, ustawie, od 5 tys. do 30 tys. zł, a nawet przy notorycznym łamaniu - kara ograniczenia wolności - powiedział premier podczas konferencji prasowej.
- Te kary będą bezwzględnie egzekwowane przez policję - poinformował.
fc
REKLAMA
REKLAMA