Kwarantanna potęguje samotność. Szlachetna Paczka uruchomiła specjalną infolinię

- W Polsce jest 5 mln gospodarstw jednoosobowych, to oznacza, że co czwarty nasz sąsiad wraca do pustego domu - wynika z "Raportu o samotności", przygotowanego przez Szlachetną Paczkę, która uruchomiła także specjalną infolinię "Dobre słowa - telefon dla seniorów".

2020-03-31, 13:26

Kwarantanna potęguje samotność. Szlachetna Paczka uruchomiła specjalną infolinię
Obecnie w sytuacji zagrożenia koronawirusem, samotnych osób nikt nie odwiedza. Foto: Marlinde/Shutterstock.com

Infolinia "Dobre słowa - telefon dla seniorów" - 12 33 37 088 - działa codziennie w godzinach 10.00-12.00, 17.00-19.00. Telefon odbiera psycholog lub terapeuta, który emocjonalnie wesprze seniora. Specjaliści odbierający telefon należą do zespołu psychoterapeutki dr Barbary Smolińskiej z Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu.

"Samotnych nikt nie odwiedza"

Raport jest próbą diagnozy społecznego problemu samotności w aspektach: nowej samotności w kwarantannie, samotności osób starszych i chorych oraz samotności - stanu umysłu. Autorzy analizy zwracają uwagę, że obecnie w sytuacji zagrożenia koronawirusem, samotnych osób nikt nie odwiedza.

Powiązany Artykuł

1200_WOT_koronawirus_TT.jpg
"Oni walczyli o naszą wolność, my walczymy o ich zdrowie". Terytorialsi pomagają Powstańcom

- Jedni próbują pandemię ryzykancko lekceważyć, inni popadają w lęk, jeszcze inni chowają się do własnej dziupli wyposażonej w piwo i seriale telewizyjne. Każda z tych postaw jest zrozumiała, bo jakże tu być spokojnym, gdy narasta zagrożenie, wobec którego nie mamy, jak na razie, skutecznej broni. Ale w tej sytuacji tym ważniejsze jest, czy potrafimy nie tylko zajmować się sobą, ale także dać wsparcie tym, których cierpienie jest ciche i niechętnie przez nas zauważane - pisze na początku raportu psychiatra, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bogdan de Barbaro.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Premier: chcemy wypłaszczać krzywą przyrostu zakażeń; podjęliśmy decyzje dotyczące następnych obostrzeń

Z raportu wynika, że w Polsce jest 5 mln gospodarstw jednoosobowych, to oznacza, że co czwarty nasz sąsiad wraca do pustego domu, a w obecnej sytuacji jest w nim "uwięziony" i nieodwiedzany. Wielu samotnych to osoby po 60. roku życia, których sytuacja materialna (trzy czwarte ocenia ją jako przeciętną, raczej złą lub złą) potęguje niepewność. Co dziesiątej osoby po 80. roku życia nikt nie odwiedza.

REKLAMA

Poczucie samotności

Równocześnie ponad połowa badanych twierdzi, że trudno jest im znaleźć wiarygodne informacje o epidemii i bieżących zagrożeniach.

Powiązany Artykuł

koronawirus 1200.jpg
"Proszę o pamięć o starszych i samotnych". Apel prezydenta w związku z akcją #zostańwdomu

Blisko dwie trzecie osób po 65. roku życia nigdy nie korzystało z internetu. 67 proc. seniorów cierpi z powodu długotrwałych kłopotów ze zdrowiem i chorób przewlekłych. Co czwarty starszy człowiek mieszkający w jednoosobowym gospodarstwie nie ma w mieszkaniu ani ogródka, ani balkonu.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Statystyki GIS dot. koronawirusa w Polsce. Wielu zakażonych to młodzi ludzie

Chroniczne poczucie samotności może być groźniejsze niż otyłość i, jak czytamy w raporcie, o 14 proc. zwiększa prawdopodobieństwo wczesnej śmierci. Zakłóca sen, zwiększa poziom kortyzolu (hormonu stresu), sprzyja rozwojowi chorób serca i nowotworom. Według specjalistów regularny kontakt z innymi ludźmi pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne.

Do sporządzenia raportu wykorzystano m.in. dane Głównego Urzędu Statystycznego.

REKLAMA

pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej