Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców. PiS składa projekt

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy ws. przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w zbliżających się wyborach prezydenckich. Partia rządząca chce, aby możliwość takiego głosowania przysługiwała wszystkim wyborcom.

2020-03-31, 18:27

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców. PiS składa projekt
zdj. ilustracyjne. Foto: Dziurek/ Shutterstock

Projektodawcy ocenili w uzasadnieniu, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ogłoszonym stanem epidemii, a wcześniej zagrożenia epidemicznego, istnieje pilna potrzeba wprowadzenia szczególnych rozwiązań w zakresie modyfikacji niektórych przepisów Kodeksu wyborczego.

Powiązany Artykuł

sejm 1200 twitter.jpg
Sejm uchwalił "tarczę antykryzysową". Posłowie odrzucili większość poprawek Senatu

"W obecnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronowirusa, należy mieć na względzie, utrzymujący się stan epidemii, a co za tym idzie ograniczeń zgromadzeń i przemieszczania się. Ponieważ nadrzędnym obowiązkiem państwa jest umożliwienie uprawnionym obywatelom udziału w wyborach powszechnych, niezbędne jest stworzenie odpowiedniego mechanizmu uwzględniającego panujące warunki pandemii" - podkreślono.

Zgodnie ze złożonym projektem PiS, w zbliżających się wyborach prezydenckich możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom.

Szczegóły projektu

W myśl projektu, głosowanie korespondencyjne jest wyłączone w przypadku głosowania w obwodach odrębnych oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich, a także w przypadku udzielenia przez wyborcę pełnomocnictwa do głosowania.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> 32. ofiara koronawirusa. 83 nowe przypadki zakażeń, łącznie 2215

REKLAMA

Zgodnie z projektem, minister ds. aktywów państwowych - w porozumieniu z ministrem zdrowia oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji, a także po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej - wyda rozporządzenie, w którym określi tryb odbierania kopert zwrotnych od wszystkich wyborców oraz dostarczania ich do odwodowych komisji wyborczych, a także tryb przekazania pakietów wyborczych właściwemu dyrektorowi delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Rozporządzenie ws. przesyłek w głosowaniu korespondencyjnym za granicą

Z kolei minister spraw zagranicznych - po zasięgnięciu opinii PKW - wyda rozporządzenie ws. przesyłek w głosowaniu korespondencyjnym za granicą.

W rozporządzeniu tym, określone zostaną: tryb przekazywania wyborcy pakietu wyborczego, tryb odbierania kopert zwrotnych dostarczonych przez wyborcę do konsula przed dniem głosowania, tryb przechowywania kopert zwrotnych otrzymanych przez konsula do czasu zakończenia głosowania, a także tryb przekazywania kopert zwrotnych do obwodowych komisji wyborczych.

Powiązany Artykuł

Wojciech Konieczny 1200.JPG
Senator Wojciech Konieczny: zdalne głosowanie w Senacie byłoby bardziej praktyczne

"Potrzebna współpraca Sejmu i Senatu"

Projekt zakłada, że Państwowa Komisja Wyborcza określi w uchwale sposób postępowania z kopertami zwrotnymi dostarczonymi do obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania i po jego zakończeniu, sposób postępowania z kopertami zwrotnymi: zawierającymi niezaklejone koperty na kartę do głosowania oraz niezawierającymi podpisanego oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, a także sposób postępowania z pakietami wyborczymi nieodebranymi przez wyborcę niepełnosprawnego.

REKLAMA

Projektowane przepisy stanowią ponadto, że w wyborach prezydenckich, Państwowa Komisja Wyborcza może określić inne warunki powoływania obwodowej komisji wyborczej niż określone w Kodeksie wyborczym.

- Aby ustawa weszła w życie, potrzebna jest zgodna współpraca Sejmu i Senatu, na co liczymy - powiedział jeden z polityków PiS. 

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej