Tarcza antykryzysowa już działa. Do tej pory 3 tys. wniosków o odroczenie składek
Ponad 3 tys. wniosków o zawieszenie składek na ubezpieczenia społeczne złożono w pierwszym dniu obowiązywania tarczy antykryzysowej - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że wypłaty "postojowego" nastąpią pod koniec kwietnia.
2020-04-02, 10:40
Posłuchaj
- Jest ponad 3 tys. wniosków wczoraj do wieczora złożonych o odroczenie składek na ubezpieczenia społeczne. Ustawa zaczyna działać - mówiła na antenie radia Wnet szefowa resortu rozwoju.
Minister zaznaczyła, że większość wniosków można składać np. za pośrednictwem strony internetowej www.gov.pl/tarczaantykryzysowa lub pobrać go bezpośrednio z ZUS.
- Mamy niespełna jednostronicowy formularz oświadczenia. Żadnych dodatkowych dokumentów, żadnych dodatkowych informacji o przychodach za poprzednie miesiące - wyjaśniła. Na podstawie tego oświadczenia, jak powiedziała, 10 kwietnia i przez kolejne miesiące nie trzeba płacić składek na ubezpieczenia społeczne.
Na co mogą liczyć firmy?
Jadwiga Emilewicz przypomniała, że trzy miesiące zwolnienia z płacenia składek przysługuje np. mikroprzedsiębiorcy, który zatrudnia do 9 pracowników. Z kolei większy pracodawca może skorzystać z "postojowego", "albo kategorii przedsiębiorca w trudnościach".
REKLAMA
- Dodatkowo może złożyć wniosek o odroczenie w czasie opłaty składek - wskazała. Odroczenie, jak powiedziała, może być w "układzie ratalnym, rocznym czy nawet dwuletnim" i będzie się ono odbywało bez opłat. Gdy przedsiębiorca znów zacznie zarabiać, "będzie mógł myśleć o spłacie nieuiszczonych dzisiaj składek, bądź będzie mógł wnioskować o ich umorzenie".
- Ten proces jest nieco dłuższy, ale też możliwy - zaznaczyła.
Co więcej, jak przypomniała, przedsiębiorca będzie mógł też skorzystać z mikropożyczki w kwocie 5 tys. zł, która po 6 miesiącach będzie mogła być umorzona.
- Jeśli zaciągnął kredyty, może również skorzystać z wakacji kredytowych na pół roku, przedłużonych o kolejne sześć miesięcy. Wyjaśniła, że to należy załatwić w banku.
REKLAMA
Będzie wsparcie dla gmin
W ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej - jak powiedziała - znajdą się ułatwienia dla samorządów. Chodzi, jak wyjaśniła, o rozluźnienie dyscypliny finansowej we wszystkich jednostkach samorządu terytorialnego.
- To elementy związane z budżetem i ewentualnymi wcześniejszymi wypłatami subwencji i dotacji celowych samorządom - zapowiedziała.
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA