Głosowanie korespondencyjne. Senat zapowiada konsultacje w PKW i SN
- Zasięgniemy opinie RPO, PKW, SN, epidemiologów ws. ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r. - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. - Po zapoznaniu się z nimi Senat zajmie się ustawą - dodał.
2020-04-07, 13:14
- Pracując nad ustawą stanowiącą, że wybory prezydenckie 2020 r. odbędą się w trybie głosowania korespondencyjnego, Senat zasięgnie opinii RPO, PKW, Sądu Najwyższego - poinformował marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Zajmiemy się tą ustawą z najwyższą starannością - dodał.
Powiązany Artykuł
Artur Soboń: demokratyczne wybory są obecnie możliwe tylko w trybie korespondencyjnym
Marszałek Senatu powiedział na konferencji prasowej, że uchwalona w Sejmie w poniedziałek wieczorem ustawa trafiła już do Senatu.
Prace Senatu "z najwyższą starannością"
- Tak, jak nie raz się zdarzało, będziemy musieli wykonać tę pracę, na jaką w Sejmie nie było czasu, to znaczy zasięgnąć opinii Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwowej Komisji Wyborczej, Sądu Najwyższego i innych autorytetów po to, by wyrobić sobie zdanie na temat tego, jak ten akt ustawodawczy wpisuje się w wymogi konstytucyjne, w zapisy, że głosowanie musi być bezpośrednie, tajne itd - powiedział.
REKLAMA
Zaznaczył, że ustawą zajmą się najpierw komisje ustawodawcza i praw człowieka. Potem dopiero trafi ona na obrady plenarne. - Zajmiemy się tą ustawą z najwyższą starannością - podkreślił Grodzki.
W nocy Sejm uchwalił ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego, które będzie jedynym sposobem głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich.
Zapisy przyjęte przez Sejm
W uchwalonej ustawie jest zapis, że w przypadku stanu epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę wcześniej określonego w postanowieniu terminu wyborów, przy czym termin ten musi być zgodny z zapisami Konstytucji. Ustawa dotyczy także ewentualnej drugiej tury wyborów prezydenckich.
Powiązany Artykuł
Wybory prezydenckie 2020. Sejm uchwalił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego
Głosowanie będzie się odbywało w godzinach 6.00- 20.00. W tym czasie wyborcy muszą umieścić kopertę ze swoją kartą do głosowania w specjalnej pocztowej skrzynce nadawczej na terenie tej gminy, w której znajdują się w spisie wyborców. Będą mogli to zrobić osobiście lub przy pomocy innej osoby. Osobie, która ukradnie kartę do głosowania lub powiązane z nią dokumenty, albo umieszcza w skrzynce podrobiony głos, grozi do 3 lat więzienia.
REKLAMA
Wczoraj do Sejmu wpłynął także projekt nowelizacji Konstytucji autorstwa posłów Porozumienia. Dotyczy propozycji nowego ukształtowania kadencji urzędu Prezydenta RP. W projekcie proponuje się, by ustęp 2 artykułu 127 Konstytucji uzyskał brzmienie: "Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany na jedną, siedmioletnią kadencję". Ponadto w projekcie zapisano, że przepis ten "stosuje się do kadencji obecnie urzędującego prezydenta, która skończy się z upływem okresu ustalonego w zmienianych przepisach Konstytucji".
mbl
REKLAMA