Bazylika św. Piotra - serce Kościoła katolickiego
18 kwietnia 1506 roku papież Juliusz II położył kamień węgielny pod nową Bazylikę św. Piotra w Rzymie, jedno z najważniejszych dzieł architektury renesansu i baroku.
2024-04-18, 05:40
Posłuchaj
Ponad 120 lat zajęło wybudowanie świątyni, która znajduje się w centrum Watykanu. Nie był to jednak pierwszy budynek, który stanął na miejscu śmierci Szymona Piotra.
Papież Urban VIII konsekrował Bazylikę św. Piotra w Rzymie 1300 lat wcześniej to samo zrobił papież Sylwester I z pierwszą świątynią wybudowaną na wzgórzu watykańskim.
REKLAMA
Od czasów Konstantyna
Historia Bazyliki św. Piotra sięga czasów Konstantyna Wielkiego. To on kazał wybudować na miejscu męczeńskiej śmierci i pochówku pierwszego papieża. Już tamta budowla miała niebagatelne rozmiary.
- Bazylika miała co najmniej 220 metró długości, wysokość: ponad 30 metró – mówił prof. Tadeusz Biernatowicz w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".
REKLAMA
Nowa świątynia
Na początku XVI wieku świątynia wybudowana na polecenie Konstantyna zaczęła grozić zawaleniem. Dlatego papież Juliusz II w 1506 roku podjął decyzję o zburzeniu przybytku i wybudowaniu na jego miejscu nowej świątyni. W tym celu Kościół zatrudnił najlepszych artystów epoki m.in. Rafaela Santi i Michała Anioła Buonarottiego. To jemu zawdzięczamy górującą nad Rzymem kopułę.
- Wysokość kopuły z krzyżem to około 136 metrów licząc od posadzki to jest odpowiednik około 50 pięter współczesnego wieżowca – wyjaśniał prof. Tadeusz Biernatowicz.
Co tam robi obelisk?
W obrębie Placu św. Piotra jeden element nie pasuje z pozoru do renesansowej architektury i chrześcijańskiej symboliki kompleksu: w centrum znajduje się obelisk przywieziony z Egiptu.
- Obelisk watykański to jedyny obelisk, który nie przewrócił się wskutek ruchów sejsmicznych w Rzymie - wyjaśniał gość audycji prof. Jerzy Niziołek. - Najpierw symbolizował Ra, egipskiego boga Słońca, później Apollina, greckie bóstwo solarne, a za sprawą hermetyzmu te obeliski nabrały chrześcijańskiej formy: dodano im krzyże.
REKLAMA
Zagadka grobu rozwiązana?
Czy faktycznie doczesne szczątki św. Piotra spoczywają pod Bazyliką? Wiadomo, że nekropolia, na której wznosi się świątynia była czczona już w 130 roku. Wykopaliska archeologiczne przeprowadzono dopiero w 1940 roku.
- Historycy dzielą się w tej materii na optymistów i sceptyków – wyjaśniał prof. Jerzy Niziołek w audycji z 2006 roku i na potwierdzenie tezy o słuszności doboru miejsca przytacza fakt: - Cały cyrk Nerona, ogromna konstrukcja, została całkowicie zignorowana żeby przesunąć kościół o dosłownie kilkadziesiąt metrów.
Posłuchaj audycji z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" poświęconej Bazylice św. Piotra w Rzymie.
bm
REKLAMA
REKLAMA