Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego. Transmisje nabożeństw także w internecie
Dziś Kościół katolicki obchodzi Święto Miłosierdzia Bożego, ustanowione w 2000 roku przez św. Jana Pawła II. Uroczystości religijne, z uwagi na epidemię koronawirusa, będą transmitowane w mediach i internecie. O godz. 15.00 będzie można obejrzeć transmisję Godziny Miłosierdzia z Sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach.
2020-04-19, 05:34
Posłuchaj
Święto Miłosierdzia zamyka Oktawę Wielkanocy, a jednocześnie rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia. W tym roku jest obchodzony pod hasłem "Miłosierdziem budujemy Kościół Boży", zaczerpniętym z nauczania prymasa Stefana Wyszyńskiego. Przypada ono w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, nazwaną Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Ustanowił je papież Jan Paweł II, 30 kwietnia 2000 roku, w dniu kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej, orędowniczki Bożego Miłosierdzia.
Powiązany Artykuł
Faustyna Kowalska - miała dar wnikania w tajemnicę Bożego Miłosierdzia
Geneza Święta Miłosierdzia Bożego
Kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach, ksiądz Zbigniew Bielas przypomniał o genezie Niedzieli Bożego Miłosierdzia. - W jednym z objawień siostra Faustyna Kowalska słyszała od Pana Jezusa takie słowa: pragnę aby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem miłosierdzia. Stąd bierze się początek tego święta miłosierdzia z zapisu "Dzienniczka", w wielu innych miejscach jest mowa o tym, że Pan Jezus pragnął tego święta - mówił ksiądz kustosz.
Ksiądz Zbigniew Bielas zwrócił uwagę na warunki odpustu zupełnego, które wiążą się z Niedzielą Miłosierdzia Bożego. "Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar" - zapisała święta Faustyna w "Dzienniczku".
>>> [CZYTAJ TAKŻE] 89. rocznica objawienia świętej Faustyny
REKLAMA
- Oczywiście jeśli chodzi o sakrament pokuty, można było z niego skorzystać wcześniej, aby uzyskiwać te łaski związane z tym świętem - wyjaśniał duchowny. Ksiądz Zbigniew Bielas podkreślił, że w sytuacji epidemii i utrudnionego dostępu do spowiedzi i Komunii świętej, odpustu można dostąpić poprzez uczestnictwo w nabożeństwie przez media, a w późniejszym czasie przystąpić do sakramentów.
Centralne uroczystości w Krakowie
W Polsce centralne uroczystości odbędą się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Mszę świętą, transmitowaną przez Telewizję Polską, odprawi o 10.00 przy ołtarzu polowym metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski.
Ze względu na pandemię koronawirusa wszystkie inne msze i nabożeństwa będą transmitowane za pomocą mediów i internetu. O 15.00 transmisję Godziny Miłosierdzia z Sanktuarium w Łagiewnikach będzie można obejrzeć m.in. przez stronę miłosierdzie.pl.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Kardynał Stanisław Dziwisz: św. Jan Paweł II był papieżem Bożego miłosierdzia
REKLAMA
Uroczystości Niedzieli Miłosierdzia Bożego obchodzone będą również w Warszawie i Płocku, miejscach, które wiążą się w objawieniami świętej Siostrze Faustynie i przekazaniu orędzia o Bożym Miłosierdziu. W Sanktuarium św. Siostry Faustyny w Warszawie o 15.00 rozpocznie się Koronka do Miłosierdzia Bożego, po niej Msza święta.
Powiązany Artykuł
Abp M. Jędraszewski: Europa, by przetrwać potrzebuje Bożego miłosierdzia
Z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku, miejscu, w którym Jezus polecił ustanowić Święto Miłosierdzia, będzie można uczestniczyć w transmisjach internetowych. Poprzez stronę fecebooka miłosierdzie.plock o 15.00 będzie transmitowana Koronka do Miłosierdzia Bożego. Natomiast o 17.00 rozpocznie się transmisja Mszy św., której będzie przewodniczył i kazanie wygłosi ksiądz Marek Wilczewski, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.
Papieska msza święta i błogosławieństwo
Papież Franciszek odprawi - bez udziału wiernych - mszę świętą w kościele Santo Spirito in Sassia, w pobliżu placu świętego Piotra. Świątynia ta jest od 36 lat Centrum Duchowości Bożego Miłosierdzia we Włoszech. Po mszy transmitowanej przez media watykańskie, papież odmówi modlitwę Regina Coeli i udzieli apostolskiego błogosławieństwa.
Rzecznik Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel- Andrianik, wezwał do modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia dziś o 15.00 w intencji ustania pandemii koronawirusa.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Najsłynniejsza polska mistyczka, czyli historia św. Faustyny Kowalskiej
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie znajdują się relikwie siostry Faustyny, która przez 13 lat pobytu w zakonie wielokrotnie doznawała objawień Chrystusa. Pierwsze wizje miała w 1931 roku w Płocku, a później w Wilnie. W jednej z nich, Jezus powierzył Jej przekazanie światu orędzia o Bożym Miłosierdziu. W innej, polecił namalować swój obraz według wzoru, który siostra Faustyna ujrzała. Wizerunek ten, nazywany "obrazem Jezusa Miłosiernego", powstał w 1934 roku i jest obecnie jednym z najbardziej znanych w świecie. Ukazuje Chrystusa ubranego w białą szatę, z której na wysokości serca wychodzą dwa promienie - jasny i czerwony. Swoje duchowe przeżycia i wizje Faustyna zawarła w "Dzienniczku", spisanym na polecenie spowiednika.
Szczególna Godzina Miłosierdzia
Z mistycznych doświadczeń Świętej Faustyny zrodził się kult obrazu Jezusa Miłosiernego, modlitwa zwana Koronką do Miłosierdzia Bożego, Godzina Miłosierdzia - godzina 15-ta, w której Chrystus skonał na krzyżu, a także nabożeństwo oraz Święto Miłosierdzia Bożego.
Siostra Faustyna zmarła w 1938 roku, w wieku 33 lat, w klasztorze w krakowskich Łagiewnikach. Tam właśnie znajduje się oryginalny obraz Chrystusa Miłosiernego, namalowany w 1944 roku przez Adolfa Hyłę, przy udziale krakowskiego spowiednika Faustyny ojca Józefa Andrasza. Pierwszy wizerunek, według wizji jaką otrzymała siostra Faustyna, powstał w pracowni Eugeniusza Kazimirowskiego w Wilnie w 1934-tym. Obu towarzyszą słowa "Jezu ufam Tobie".
REKLAMA
mbl
REKLAMA