Prezydent, Sąd Najwyższy, Sejm. Posiedzenie TK ws. sporu kompetencyjnego
O godzinie 11 przed Trybunałem Konstytucyjnym ma się zacząć kolejna rozprawa dotycząca sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a Sejmem i prezydentem. Trybunał zajmuje się tą sprawa na wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Dotąd były dwa posiedzenia, 3 i 12 marca.
2020-04-21, 04:57
Posłuchaj
Podczas pierwszej rozprawy stanowiska przed Trybunałem Konstytucyjnym prezentowali przedstawiciele Sejmu, prokuratora generalnego i prezydenta.
Nowy stan normatywny
Marszałka Sejmu reprezentował poseł Marek Ast. Dowodził, że Sąd Najwyższy uchwałą trzech izb powołał w Polsce nowy stan normatywny, to sędzia powołany na stanowisko przez prezydenta, ale pozbawiony możliwości orzekania.
Powiązany Artykuł
Spór kompetencyjny między Sejmem i prezydentem a SN. TK znów odroczył rozprawę
Stanowisko nieobecnego na Sali Sądu Najwyższego odczytała sędzia Krystyna Pawłowicz. Pierwsza prezes SN pisała w nim, że "spór kompetencyjny ma charakter pozorny a marszałek Sejmu złożyła wniosek w złej wierze w celu, nie tyle rozstrzygnięcia rzeczywistego sporu ile w celu uniemożliwienia wykonywania przez Sąd Najwyższy uprawnień przyznanych mu przez ustawodawcę".
Podczas kolejnej rozprawy sędziowie trybunału zadawali stronom pytania. Odpowiadając na jedno z nich prezydencka minister Anna Surówka-Pasek powiedziała, że spór kompetencyjny istniał już wcześniej "a pytanie pierwszej prezes SN z 15 stycznia było uwieńczeniem tej sytuacji, która miała charakter sporu związanego z możliwością badania skuteczności powołań sędziowskich dokonanych przez prezydenta RP".
REKLAMA
Wstrzymane stosowanie uchwały
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w przeddzień posiedzenia trzech izb Sądu Najwyższego. Sędziowie Izby Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego 23 stycznia podjęli uchwałę, zgodnie z którą skład sądów powszechnych, w których zasiadają sędziowie wyłonieni przez nową KRS, jest nienależyty. Sędziowie orzekli jednak, że uchwała nie działa wstecz, a wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Powiązany Artykuł
"Wyrok porządkujący spór". Sebastian Kaleta o orzeczeniu TK ws. uchwały trzech Izb SN
Stosowanie uchwały zostało wstrzymane przez Trybunał Konstytucyjny do czasu rozpoznania wniosku złożonego przez marszałek Sejmu. Wczoraj, rozpatrując wniosek Prezesa Rady Ministrów, Trybunał orzekł, że uchwała połączonych izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia jest niezgodna z konstytucją i prawem europejskim.
Trybunał w czasie pandemii
Z powodu pandemii rozprawy przed Trybunałem odbywają się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa dotyczących noszenia przez sędziów maseczek i rękawic. Sędziowie nie siedzą obok siebie, ale zajmują miejsca z zachowaniem odległości.
Rozprawy odbywają się bez udziału publiczności. Na stronie internetowej Trybunału jest dostępna transmisja.
REKLAMA
fc
REKLAMA