Największa od 2009 roku recesja w UE. Tak wynika ze wskaźnika PMI ujawnionego przed szczytem UE
Badania i wskaźniki ekonomiczne, udostępnione w czwartek, przed wirtualnym szczytem UE, składają się na prognozę bezprecedensowej recesji europejskich gospodarek - pisze Associated Press, powołując się na ekspertów.
2020-04-23, 17:00
Firma IHS Markit podaje, że jej sztandarowy wskaźnik PMI, stanowiący wiarygodną miarę aktywności gospodarczej, osiągnął w kwietniu w strefie euro najniższy poziom w historii - 13,5 pkt. Wszelkie spadki tego indeksu poniżej 50 pkt. oznaczają spowalnianie aktywności biznesowej, a niskie wartości - jej gwałtowny spadek.
IHS Markit zbiera dane o aktywności gospodarczej od 20 lat i - jak dotąd - wskaźnik PMI spadł do najniższego poziomu w 2009 roku, w okresie kryzysu finansowego, i wynosił wtedy 36,2 pkt.
Historyczny rekord spowolnienia gospodarczego
-Wygląda na to, że w II kwartale padnie rekord, jeśli chodzi o najbardziej gwałtowne spowolnienie gospodarcze we współczesnej historii - powiedział główny ekonomista IHS Markit Chris Williamson.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Ambitne propozycje" w związku z kryzysem. UE szykuje pakiet pomocowy wart setki miliardów euro
- Radykalne restrykcje, mające spowolnić COVID-19, podminowały gospodarki na całym kontynencie - ocenił ekspert ds. ekonomii krajów europejskich globalnego banku inwestycyjnego Berenberg Florian Hense.
Eksperci przyznają, że skala zastoju gospodarczego jest wstrząsająca i znacznie większa niż przewidywały to najbardziej pesymistyczne prognozy - podsumowuje AP.
Część ekspertów przewiduje, że w strefie euro bezrobocie, które teraz wynosi 7,3 proc. podwoi się w nadchodzących miesiącach.
Plan ratunkowy dla UE
Z nieoficjalnych informacji z Brukseli wynika, że szefowie państw i rządów zatwierdzą w czwartek na szczycie UE porozumienie w sprawie instrumentów antykryzysowych i zgodzą się na prace nad Funduszem Ożywienia, ale bez rozstrzygania o jego kształcie.
Powiązany Artykuł
Wiceprzewodnicząca KE: trzeba bronić unijne firmy przed ich wykupem przez Pekin
Unijni przywódcy mają zaakceptować narzędzia reakcji na kryzys o łącznej wartości 540 mld euro. Chodzi o wykorzystanie środków z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM), czyli funduszu ratunkowego dla strefy euro, na pokrycie wydatków związanych z ochroną zdrowia (240 mld euro).
REKLAMA
Planuje się także zwiększenie możliwości pożyczkowych Europejskiego Banku Inwestycyjnego (do 200 mld euro) oraz dodatkowe 100 mld euro na inicjatywę SURE, mającą chronić miejsca pracy. 1 czerwca to najbardziej prawdopodobna data uruchomienia pakietu pomocowego dla całej UE, twierdzi Associated Press.
PolskieRadio24/IAR/PAP/sw
REKLAMA
REKLAMA