80 mln zł w ramach programu Dostępność+. Przyznano już pierwsze granty
Pierwsze granty w projekcie "Dostępność Plus dla zdrowia" już zostały przyznane na sumę 1,5 mln złotych. Aż 80 mln złotych z programu Dostępność +, zostanie wydanych na zwiększenie dostępności architektonicznej, cyfrowej, komunikacyjnej i organizacyjnej placówek podstawowej opieki zdrowotnej, na rzecz osób z różnego typu niepełnosprawnościami.
2020-04-28, 15:30
– Placówki podstawowej opieki zdrowotnej są często miejscami, do których w pierwszej kolejności udajemy się w przypadkach pogorszenia stanu zdrowia. Dlatego bardzo ważne jest, żeby takie miejsca były dostępne dla wszystkich. Nowe obiekty o tym przeznaczeniu są projektowane zgodnie z zasadami uniwersalnego projektowania, ale te które powstały wcześniej są często "nie do zdobycia" dla osób ze szczególnymi potrzebami – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Podpisano już trzy umowy
W projekcie nie chodzi tylko o dostosowanie architektoniczne, takie jak podjazdy, ale również komunikacyjne czy telemedyczne. Dzięki rozwiązaniom technologicznym wiele spraw można załatwić z domu, co pozwala uniknąć na przykład trudnej przeprawy przez miasto w celu odebrania recepty.
Powiązany Artykuł
Marlena Maląg: świadczenia społeczne są realizowane, rząd nie planuje zmian w tym zakresie
Kluczem do postawienia dobrej diagnozy jest wywiad lekarski, który może być trudny do przeprowadzenia z osobą niesłyszącą lub osobą z zaburzeniami mowy bez odpowiedniego sprzętu ułatwiającego komunikację. Program Dostępność Plus w sposób kompleksowy obejmuje wszystkie ważne aspekty.
Pierwsze granty w projekcie "Dostępność Plus dla zdrowia" zostały już przyznane. Podpisano także trzy umowy. W pierwszej kolejności wsparciem zostaną objęte Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lututowie, Poradnia Aloes z Łodzi i placówka Chaber z Wrocławia. W ramach pierwszego etapu naboru w projekcie wsparciem zostanie objętych co najmniej 125 placówek z całej Polski.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Środki unijne pozwolą dofinansować pensje. Początek naboru wniosków za pasem
Pieniądze z funduszu POWER
W ramach pierwszych umów pieniądze zostaną przeznaczone na zakup foteli ginekologicznych do badania niepełnosprawnych kobiet, zakup pętli indukcyjnych dla osób niedosłyszących, wdrożenie rozwiązań telemedycznych, szkolenia z obszaru komunikacji z pacjentem ze szczególnymi potrzebami, tworzenie dostępnych stron internetowych spełniających wymagania WCAG 2.1 czy powołanie funkcji asystenta pacjenta ze szczególnymi potrzebami.
Budżet projektu "Dostępność Plus dla zdrowia" to 80 milionów złotych. Maksymalna wartość jednego grantu to 720 tysięcy złotych. Nie jest wymagany wkład własny placówki ubiegającej się o dofinansowanie. Nabór ma charakter otwarty i będzie trwać do momentu wyczerpania środków, ale nie później niż do 1 grudnia 2021 roku. Środki pochodzą z Funduszy Europejskich z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).
PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS
REKLAMA
REKLAMA