Prof. Chwedoruk: prezydent przedstawił siebie jako gwaranta reform społecznych

- W kwestiach programowych Andrzej Duda podkreślał kwestię reform społecznych, ale nie zapowiedział daleko idących reform kraju. Okazało się, że ochrona dotychczasowych zdobyczy ma być leitmotivem kampanii - stwierdził w Polskim Radiu 24 politolog prof. Rafał Chwedoruk, komentując sobotnią konwencję programową ubiegającego się o reelekcję prezydenta.

2020-05-01, 20:40

Prof. Chwedoruk: prezydent przedstawił siebie jako gwaranta reform społecznych
prof. Rafał Chwedoruk. Foto: PR24

Posłuchaj

Prof. Rafał Chwedoruk o konwencji programowej Andrzeja Dudy oraz wyborach prezydenckich (Stan rzeczy/PR24)
+
Dodaj do playlisty

W podwarszawskich Szeligach odbyła się konwencja przedwyborcza Andrzeja Dudy. Ubiegający się o reelekcję prezydent przedstawił swoją wizję ewentualnej drugiej kadencji. Przypomniał o realizacji programu Rodzina 500+ i obniżeniu wieku emerytalnego, a nakreślając plany na kolejne pięć lat prezydentury zaznaczył, że m.in. trzeba podnieść zasiłek dla bezrobotnych do 1300 zł i wprowadzić dodatek solidarnościowy dla osób, które straciły pracę na skutek epidemii w wysokości 1200 zł na miesiąc.

Powiązany Artykuł

Andrzej Duda konwencja TT 1200.jpg
Bezpieczeństwo, zdrowie, praca, solidarność. Szczegóły programu prezydenta Andrzeja Dudy

Jak stwierdził prof. Rafał Chwedoruk, konwencja nie przyniosła ze strony Andrzeja Dudy zaskakujących deklaracji czy konkluzji. - Myślę, że w sprawach strategicznych nie usłyszeliśmy nic, czego nie należałoby oczekiwać od takiej konwencji w wykonaniu urzędującej głowy państwa w specyficznej chwili, w której żyjemy - zaznaczył politolog.

"Ochrona dotychczasowych zdobyczy leitmotivem kampanii"

Dodał, że Andrzej Duda przedstawił siebie przede wszystkim jako gwaranta reform społecznych, które dokonały się w ostatnich latach w Polsce, a także stabilności państwa w szerszym wymiarze. - W kwestiach programowych ubiegający się o reelekcję prezydent podkreślał kwestię owych reform, ale co bardzo znamienne w kontekście nowych świadczeń związanych bezpośrednio z krótkoterminową sytuacją kryzysową, nie zapowiedział daleko idących reform kraju. Okazało się, że ochrona dotychczasowych zdobyczy ma być leitmotivem kampanii - powiedział prof. Rafał Chwedoruk.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Andrzej Duda: nigdy jako prezydent RP nie pozwolę na wycofanie programu 500+

REKLAMA

Zdaniem politologa zdobycze powoli kończącej się kadencji prezydenckiej Andrzeja Dudy wiążą się ogólnie z poprawą jakości życia dla większości obywateli. - To oczywiście w skali makro, bo myślę, że z cząstkowych reform na pierwszym miejscu jest obniżenie wieku emerytalnego. Ta kwestia odegrała bardzo istotną rolę w zmianie preferencji politycznych na początku tej dobiegającej końca dekady - podkreślił gość audycji.

Wymienił także program Rodzina 500+. - Stał się już pewnym symbolem oprócz tego, że przyczynił się bardziej do walki z biedą niż z demografią. Do tego dochodzą takie reformy, które wiązały się z utrzymaniem bądź poprawą funkcjonowania różnych instytucji publicznych. To restytucje niektórych komisariatów policji, próby przywracania likwidowanych linii kolejowych czy być może likwidacja gimnazjów - dodał prof. Rafał Chwedoruk.

"Kampania była fragmentaryczna"

Powiązany Artykuł

urząd pracy_1200.jpg
Prezydent: zasiłek dla bezrobotnych powinien wzrosnąć do 1300 zł

Gość audycji odniósł się także do samej kampanii prezydenckiej, która ze względu na epidemię koronawirusa nie przypominała, jak podkreślił, klasycznej walki kandydatów o głosy wyborców. - Ona siłą rzeczy była fragmentaryczna, a dynamikę sytuacji politycznej nadawały kwestie niezwiązane wprost z wyborami prezydenckim, czyli właśnie wspomniana epidemia - zaznaczył politolog.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

REKLAMA

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: prof. Rafał Chwedoruk (politolog z Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 01.05.2020
Godzina emisji: 19.08

Polskie Radio 24/bb


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej