Senat wezwał rząd do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej
Senat wezwał rząd do natychmiastowego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze całego kraju. W tej sprawie izba wyższa parlamentu podjęła uchwałę. Zapisano w niej między innymi, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na "legalne, zgodne z Konstytucją, przesunięcie w czasie wyborów prezydenckich". Uchwałę poparło 51 senatorów, przeciw było 49.
2020-05-06, 20:07
Powiązany Artykuł
Za uchwałą głosowali senatorowie większości - Koalicji Obywatelskiej, PSL, Lewicy oraz dwóch niezależnych. Bogdan Borusewicz z KO mówił, że ograniczenia związane z epidemią koronawirusa były wprowadzane bez - jego zdaniem - wystarczających podstaw konstytucyjnych.
- Nie dlatego, żeby przesunąć wybory, ten stan klęski żywiołowej powinien być wprowadzony. A dlatego, że powinna być silna podstawa ustrojowa, konstytucyjna i prawna takich ograniczeń praw i wolności obywatelskich, jakie w tej chwili zostały wprowadzone i jakie musimy akceptować - oświadczył senator Koalicji Obywatelskiej.
Odrzucenia uchwały chcieli senatorowie Prawa i Sprawiedliwości. Jak podkreślali, wprowadzenie stanu klęski żywiołowej służy bardziej celom politycznym, a nie zwalczaniu epidemii. Zwracali również uwagę na finansowe konsekwencje decyzji o stanie nadzwyczajnym dla budżetu państwa.
Podstawa prawna
Senator Jerzy Czerwiński zaznaczył, że podstawy do podjętych przez rząd ograniczeń daje ustawa z 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
- Artykuł 46 ustęp 4 tej ustawy - czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się, czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów, zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności a dalej czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców, obowiązek poddania się kwarantannie, nakaz określonego sposobu przemieszczania się. Wszyscy to znamy, wszyscy to teraz odczuwamy, więc te narzędzia są - wyliczał senator PiS.
Stan klęski żywiołowej jest jednym ze stanów nadzwyczajnych opisanych w konstytucji. W czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie mogą być przeprowadzone między innymi wybory Prezydenta RP, a jego kadencja ulega odpowiedniemu przedłużeniu. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Nie zobowiązuje jednak rządu do podjęcia działań zapisanych w dokumencie.
pkur
REKLAMA