PKO Ekstraklasa: Korona Kielce miała pecha. Awaria laboratorium opóźniła wyniki testów
15 klubów Ekstraklasy w środę otrzymało od Komisji Medycznej PZPN zgodę na treningi w większych grupach. Korona Kielce na zielone światło czekała do czwartku.
2020-05-07, 12:17
Posłuchaj
Prezes Krzysztof Zając cieszy się z tego, że w zespole nie odnotowano żadnego aktywnego przypadku zakażenia koronawirusem (IAR)
Dodaj do playlisty
- W środę rano PZPN dał zielone światło na treningi w 14-osobowych klubach 6 zespołom grającym w PKO Ekstraklasie, potem pojawiło się zielone światło dla kolejnych drużyn ostatnia dołączyła do tego grona późnym wieczorem
- W Koronie Kielce weryfikacja trwała najdłużej
Powiązany Artykuł
Kosztował pół miliona, teraz odchodzi z Legii. "Robiłem wszystko, co w mojej mocy"
W środowych komunikatach PZPN dawał zielone światło kolejno: Śląskowi Wrocław, Piastowi Gliwice, na trening w grupie zgodę otrzymał też Raków Częstochowa, Górnik Zabrze, Zagłębie Lubin i Pogoń Szczecin. Potem zgodę otrzymały Cracovia, Jagiellonia Białystok, Lech Poznań oraz Wisła Kraków, a także Legia Warszawa i Wisła Płock oraz kolejno Arka Gdynia i ŁKS Łódź, a wieczorem także Lechia Gdańsk.
Na pozwolenie do czwartku oczekiwała już tylko Korona Kielce.
"Badania na obecność COVID-19 u piłkarzy oraz sztabu szkoleniowego dały wynik negatywny. Oznacza to, że wszystkie osoby zgłoszone przez kielecki klub są zdrowe. Jeszcze w dniu dzisiejszym pierwsza drużyna rozpocznie przygotowania do wznowienia rozgrywek” – czytamy na oficjalnej stronie internetowej drużyny ze stolicy regionu świętokrzyskiego.
Sprawdzanie drużyny z Kielc trwało dłużej, bo laboratorium, które przeprowadzało testy wymazowe miało awarię.
REKLAMA
- Podobno była awaria, ale bezpośrednio nie otrzymaliśmy takich informacji - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Krzysztof Zająć, prezes Korony.
Trzeba też zaznaczyć, ze Komisja Medyczna wydawała zgody na treningi grupowe, mimo, że w klubach odnotowano pozytywne przypadki testów po pierwszym badaniu genetycznym.
Tak było np. w Rakowie Częstochowa. Jeden z pracowników klubu otrzymał pozytywny wynik na obecność przeciwciał IgG, które mogą świadczyć o przebytej wcześniej chorobie lub kontakcie z wirusem.
>>> CZYTAJ WIĘCEJ >>> OŚWIADCZENIE RAKOWA CZĘSTOCHOWA
REKLAMA
W takiej sytuacji, według procedur, które Ekstraklasa i PZPN ustaliła we współpracy z rządem, taka osoba jest izolowana i kierowana na powtórny test wymazowy.
Sprawdzane jest też, z kim taka osoba miała kontakt. Jeżeli Komisja Medyczna PZPN stwierdzi, że w czasie tzw. dwutygodniowej izolacji sportowej, osoba z podejrzeniem zakażenia nie miała kontaktu z kimś innym z zespołu, wówczas cała drużyna jest dopuszczana do treningów.
Harmonogram zakłada wznowienie rozgrywek ekstraklasy 29 maja i zakończenie 18-19 lipca. Mecze rundy zasadniczej będą rozgrywane zgodnie z dotychczasowym układem spotkań.
Ostatni przed wybuchem epidemii koronawirusa mecz ekstraklasy odbył się 9 marca (Korona – ŁKS 1:0).
Po 26 kolejkach liderem jest Legia Warszawa z dorobkiem 51 pkt (wyprzedza o osiem broniącego tytułu Piasta Gliwice). Tabelę zamyka ŁKS, który ma aż 11 punktów straty do bezpiecznej strefy w tabeli.
Tak piłkarze trenowali indywidualnie:
REKLAMA
(ah)
REKLAMA