Coraz więcej domów ma dostęp do gazu. Program gazyfikacji Polski przyspiesza

Stopień realizacji programu przyspieszenia gazyfikacji kraju wyniósł po I kwartale 2020 r. 42 proc. - podało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W ramach programu zgazyfikowano 126 gmin - zaznaczyła spółka. W sumie gmin z dostępem do gazu jest 1608, co stanowi blisko 65 procent wszystkich gmin, których w Polsce jest 2477.

2020-05-08, 12:01

Coraz więcej domów ma dostęp do gazu. Program gazyfikacji Polski przyspiesza
W październiku 2021 roku systemy gazowe Polski i Litwy zostały połączone. Gazociąg ma zostać uruchomiony w połowie 2022 r., dzięki czemu kraje bałtyckie i Finlandia zyskają połączenie gazowe z resztą UE.Foto: twitter.com/inea_eu

Posłuchaj

Grzegorz Puda: inwestycje są współfinansowane z pieniędzy europejskich (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak oświadczył na konferencji prasowej prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, epidemia koronawirusa nie wstrzymała realizacji inwestycji przy gazyfikacji.

Powiązany Artykuł

baltic pipe 2 free shutter 1200.jpg
Ekspert o Baltic Pipe: to kończy temat gazowej zależności od Rosji

- Gazyfikacja Polski to ważny element strategii PGNiG, której celem jest wzrost wartości Grupy, zapewnienie rozwoju i bezpieczeństwa krajowego rynku gazu. To także szansa na poprawę jakości powierza - zaznaczył Jerzy Kwieciński.


Jego zdaniem inwestycje w sieć gazową wpisują się w strategię europejskiego Zielonego Ładu, bo prowadzą do zmniejszenia emisji nie tylko gazów cieplarnianych, ale i pyłów. Sieć dystrybucyjna dobrej jakości pozwala na lepsze i bardziej efektywne wykorzystanie gazu - dodał Kwieciński.

Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Ireneusz Krupa oświadczył na konferencji, że docelowo, w ramach programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski, spółka planuje do 2022 r. uruchomić usługę dystrybucji gazu w 300 nowych gminach.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

EWWo7HEXQAAajna.jpg
Terminal LNG w Świnoujściu. Jest kolejna decyzja o rozbudowie

PSG to największy krajowy operator systemu dystrybucyjnego gazu, należy do Grupy Kapitałowej PGNiG.


Jak podkreślał Ireneusz Krupa, PSG realizuje obecnie 10 projektów zakładających powstanie około 500 km gazociągów i jest gotowa na budowę kolejnych.

Wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego Grzegorz Puda zauważył z kolei, że gaz jest etapem pośrednim miedzy spalaniem węgla a przyszłością opartą na źródłach odnawialnych. W obszarze dystrybucji gazu PSG jest głównym beneficjentem funduszy europejskich - wskazał.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, PGNiG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej