Marszałek Senatu skierował ustawę wyborczą do trzech komisji
- Marszałek Senatu Tomasz Grodzki skierował ustawę dotyczącą wyborów prezydenckich do trzech komisji senackich - poinformowała Anna Godzwon, wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu.
2020-05-13, 21:26
Jak wyjaśniła Godzwon, komisje, do których została skierowana przez marszałka Senatu ustawa wyborcza, to te same komisje, które w Senacie procedowały nad wcześniejszą ustawą o głosowaniu korespondencyjnym. Są to: Komisja Ustawodawcza, Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
Powiązany Artykuł
Marek Suski: PO chce wyborów po 15 lipca. To grozi luką konstytucyjną
Szef Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski (Koło Senatorów Niezależnych) wystąpił już o opinie w sprawie ustawy wyborczej do tych samych podmiotów, do których zwracał się przy pracach nad poprzednią ustawą - podkreśliła wiceszefowa CIS.
Są to: Sąd Najwyższy, Państwowa Komisja Wyborcza, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz rząd. Dodała, że Kwiatkowski zwrócił się także z prośbą o opinie do konstytucjonalistów m.in. do prof. Ryszarda Piotrowskiego i prof. Marka Chmaja.
REKLAMA
"W ciągu dwóch tygodni posiedzenie trzech połączonych komisji"
- Po wpłynięciu tych opinii, zapewne w ciągu dwóch tygodni, będzie zwołane połączone posiedzenie trzech połączonych komisji, które zajmą się rozpatrzeniem tej ustawy - powiedziała Godzwon.
- Nie możemy powiedzieć, że to będzie za dwa tygodnie, tylko w przeciągu dwóch tygodni - sprecyzowała.
Powiązany Artykuł
Andrzej Duda spotkał się z Tomaszem Grodzkim. "Prezydent prosił o sprawne procedowanie ustawy ws. wyborów"
Posiedzenie Senatu pod koniec maja
Zapytana, kiedy Senat mógłby się zająć ustawą na posiedzeniu plenarnym, Godzwon przypomniała, że pod koniec maja jest zaplanowane posiedzenie Senatu. Jednak dodała: "Nie możemy w tej chwili podać konkretnej daty".
- To będzie wychodziło w trakcie prac. Będziemy obserwowali, w jakim tempie spływają opinie, o które wystąpił senator Kwiatkowski. Wszystkie urzędy i instytucje, do których się komisja zwróciła, znają już materię, bo wypowiadały się przy poprzedniej ustawie. W związku z tym domniemamy, że zajęcie stanowiska nie potrwa zbyt długo - powiedziała wiceszefowa CIS.
kad
REKLAMA