Opieka nad dziećmi w czasie epidemii. Otwarte klasy I-III, zasiłek opiekuńczy przedłużony
Uczniowie z klas od I do III podstawówki mogą w poniedziałek wrócić do szkół. Placówki będą dla nich organizowały zajęcia opiekuńcze i częściowo zajęcia dydaktyczne - to rozwiązanie dla pracujących rodziców, którzy nie mogą dłużej zostać z dziećmi w domach. Jednocześnie, zasiłek opiekuńczy dla rodziców pozostaje wydłużony do 14 czerwca.
2020-05-24, 05:03
Posłuchaj
Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska wyjaśnia, że o formule zajęć zdecyduje dyrektor w zależności od sytuacji w szkole i sytuacji epidemicznej w gminie.
Powiązany Artykuł
Znamy harmonogram rekrutacji do szkół średnich. Potwierdzono terminy egzaminów ósmoklasisty i matur
- Zajęcia, które wynikają z realizacji podstawy programowej w klasach od I do III szkoły podstawowej, prowadzić będą nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej. Natomiast zajęcia opiekuńczo-wychowawcze - wychowawcy świetlic szkolnych oraz w miarę możliwości inni. To znaczy ci nauczyciele wskazani przez dyrektora szkoły - mówi rzeczniczka.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] MEN przedłuża zamknięcie szkół. Sprawdź do kiedy placówki pozostaną nieczynne
Od poniedziałku maturzyści i ósmoklasiści będą mogli przyjść do szkoły na konsultacje z nauczycielami. A uczniowie trzecich klas technikum będę mogli rozpocząć praktyki u pracodawców.
REKLAMA
Przedłużony zasiłek opiekuńczy
Dla rodziców, którzy nie zdecydują się posłać dziecka do szkół, do 14 czerwca przedłużony został zasiłek opiekuńczy. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed przypomina, że zasiłek ten wciąż przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem.
Przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również tym rodzicom, którzy mimo otwarcia na przykład żłobka zdecydują się osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Barbara Socha: apelujemy o opiekę nad dziećmi w domach
REKLAMA
Aby otrzymać zasiłek trzeba złożyć wniosek do ZUS - przypomina rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Wyjaśnia, że zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio ZUS. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tak zwanych ogólnych zasadach.
mbl
REKLAMA