Polscy żołnierze na misjach pokojowych ONZ. Dzisiaj jest ich święto

Historia udziału Polski w misjach pokojowych ONZ sięga początków lat 70. ubiegłego wieku. Od 1973 r. Polacy służyli pod flagą ONZ w najbardziej zapalnych rejonach konfliktów w Afryce, Azji, Europie i na Bliskim Wschodzie. Dzisiaj obchodzimy Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

2020-05-29, 06:00

Polscy żołnierze na misjach pokojowych ONZ. Dzisiaj jest ich święto
Żołnierze Wojska Polskiego na misji w Libanie. Foto: MON

Prawie 45 lat temu, pierwsze polskie jednostki wojskowe wzięły udział w operacji pokojowej w ramach ONZ na półwyspie Synaj. Misja otrzymała nazwę UNEF II. Od tego czasu Polska była jednym z wiodących państw, jeśli chodzi o udział w wojskowych misjach pokojowych.

Powiązany Artykuł

Mariusz Błaszczak Twitter (1).jpg
Rajd motocyklowy, wręczenie odznaczeń. W piątek obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa

Pierwsza międzynarodowa misja Polaków

Pierwszy udział Polaków w misjach międzynarodowych to rok 1953, kiedy to rząd PRL wysłał do Korei swoich obserwatorów. Gdy 27 lipca 1953 roku podpisano traktat pokojowy w Panmundżonie, Polacy weszli w skład dwóch międzynarodowych komisji nadzorujących rozejm.

Służyło tam łącznie ponad 1000 Polaków.

Początkowo polskie kontyngenty wojskowe specjalizowały się głównie w zadaniach logistycznych. Pierwszym z nich był UNEF II (United Nations Emergency Force) na półwyspie Synaj, który przebywał tam od listopada 1973 do stycznia 1980 w sile od 822 do 1026 żołnierzy. 

REKLAMA

Polski Szpital Polowy był odpowiedzialny za zabezpieczenie medyczne. Jednostka logistyczna zajmowała się zapewnieniem wody pitnej i żywności wszystkim kontyngentom, a mniejsza jednostka inżynieryjna odpowiadała za rozminowywanie terenu.

Powiązany Artykuł

pap_prezydent1200.jpg
Prezydent: zrobimy wszystko, aby polscy żołnierze byli wyposażeni w sprzęt najwyższej jakości

Wzgórza Golan, czyli druga misja ONZ z udziałem Polaków

UNDOF (United Nations Disengagement Observer Force), rozmieszczone na wzgórzach Golan, to druga misja ONZ, w ramach której Polacy weszli z jednostką logistyczną (od czerwca 1974 do grudnia 1993).

Polski kontyngent logistyczny (POLLOG) składający się z 154 żołnierzy, był odpowiedzialny głównie za transport wody, żywności i innych materiałów. W skład wchodziło też laboratorium sanitarno-epidemiologiczne.

Od grudnia 1993 roku Polacy przejęli zadania operacyjne, natomiast zadania logistyczne przejęli Kanadyjczycy.

REKLAMA

Pierwsza grupa żołnierzy polskiego kontyngentu stacjonującego na Wzgórzach Golan wróciła 11 października 2009 r., druga 29 października, a 14. osobna grupa likwidacyjna 18 listopada 2009 r. Dwaj ostatni Polscy żołnierze, oficerowie Marynarki Wojennej, powrócili do kraju 9 kwietnia 2010.

Powiązany Artykuł

shutterstock polskie wojsko 1200.jpg
"Nasze bezpieczeństwo jest bezcenne". Publicysta o nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

Namibia, Kambodża i była Jugosławia

Polska wysłała 390-osobowy kontyngent logistyczny w ramach UNTAG (United Nations Transition Assistance Group) w Namibii - od marca 1989 do maja 1990. Jednostka zarządzała centralnymi składami magazynowymi i zapewniała wsparcie logistyczne dla północnej części obszaru misji.

W ramach UNTAC (United Nations Transitional Authority in Cambodia) Polska wysłała do Kambodży kontyngent wielkości batalionu z zadaniami logistycznymi i inżynieryjnymi, w sile ponad 700 żołnierzy (od maja 1992 do listopada 1993). Zadania logistyczne obejmowały głównie zaopatrzenie w wodę, żywność i paliwa dla jednostek operacyjnych oraz zarządzanie głównymi magazynami. Nasi saperzy naprawiali drogi i mosty.

REKLAMA

Z kolei UNPROFOR (United Nations Protection Force) to nowy etap zaangażowania Polski w misje pokojowe ONZ w celu zapewniania pokoju w byłej Jugosławii. Nasi żołnierze wystąpili po raz pierwszy w charakterze operacyjnym, patrolując obszar nadzorowany, chroniąc ważne instalacje, eskortując konwoje humanitarne itd.

Misja trwała od kwietnia 1992 do maja 1995 roku.

Powiązany Artykuł

1200_Duda_armia_MON.jpg
"To wymagało pilnej naprawy". Andrzej Duda zapoczątkował zmiany w systemie kierowania i dowodzenia armią

2009 - misja, która miała być ostatnią

Misja UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) w południowym Libanie była największą misją wojskową pod egidą ONZ i służyło w niej najwięcej Polaków. W skład polskiego kontyngentu wchodził batalion logistyczny, kompania inżynieryjna, kompania remontowa i szpital polowy. Kontyngent zapewniał wsparcie logistyczne dla całej misji liczącej ponad 4500 żołnierzy z dziesięciu państw całego świata. Polacy w 1992 roku przejęli szpital polowy, w kolejnych latach batalion logistyczny i kompanię inżynieryjną oraz kompanię remontową.

Pod koniec 2009, w związku z ogólnym wycofywaniem kontyngentów z misji ONZ, PKW Liban rozpoczął wycofywanie do kraju. 27 października zakończyła działalność kompania manewrowa, 10 listopada odleciała pierwsza grupa żołnierzy, a 1 grudnia POLLOG oficjalnie przekazał odpowiedzialność duńskiemu batalionowi logistycznemu.

REKLAMA

Do tamtej chwili, ponad 70 tys. polskich żołnierzy brało udział w 58 pokojowych i humanitarnych misjach ustanowionych oraz organizowanych przez różne międzynarodowe organizacje, głównie ONZ. Następnie przez dekadę Polska nie uczestniczyła w misjach pokojowych ONZ, tymczasem zaangażowaliśmy się w misje NATO (m.in. w Pakistanie z ponad 8000 żołnierzami).

Powiązany Artykuł

Duda Błaszczak 1200.jpg
W niedzielę wejdą w życie przepisy zmieniające system kierowania i dowodzenia armią

2019 - powrót Wojska Polskiego na misje ONZ

Po dziesięciu latach przerwy nasi żołnierze znów podjęli służbę pod błękitną flagą i wzięli udział w misji w Libanie.

- Po 10 latach przerwy Wojsko Polskie wraca do misji Organizacji Narodów Zjednoczonych, do misji pokojowych. W ten sposób naprawiamy błąd, który 10 lat temu został popełniony przez ówczesny rząd. Błąd polegający na wycofaniu Wojska Polskiego z misji pokojowych organizowanych przez ONZ. Szczególnie dla naszej Ojczyzny ważne są misje pokojowe. Ważne jest to, aby pokój na świecie był trwały - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej żegnając w 2019 roku w Szczecinie żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Po 10 latach nieobecności Wojsko Polskie wróciło do udziału w misji w Libanie w ramach mandatu ONZ jako Tymczasowe Siły ONZ w Libanie (United Nations Interim Force in Lebanon - UNIFIL).

REKLAMA

Główne zadania kontyngentu to: ochrona ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia tzw. blue line oraz wsparcie libańskiego rządu w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa, zgodnie z uchwaloną 11 sierpnia 2006 Rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701.

I oraz II zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego Liban to 12. Brygada Zmechanizowana ze Szczecina. Kontyngenty, liczące ponad 200 żołnierzy powstały na bazie 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu, ze wsparciem specjalistów z innych jednostek wojskowych (m.in. łączności oraz logistyki).

REKLAMA

Dowódcą I zmiany PKW Liban został dowódca 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej ppłk Paweł Bednarz. Polacy współpracują z żołnierzami irlandzkimi oraz węgierskimi.

Kamil Starczyk

Źródło: Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Ministerstwo Obrony Narodowej

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej