Senat przyjął z poprawkami ustawę regulującą zasady tegorocznych wyborów prezydenckich

Senat podjął w poniedziałek uchwałę w sprawie ustawy o organizacji wyborów prezydenckich. W głosowaniu krótko przed północą za jej przyjęciem w całości z uwzględnieniem przegłosowanych poprawek opowiedziało się 94 senatorów. Jedna osoba była przeciw, cztery się wstrzymały.

2020-06-01, 23:50

Senat przyjął z poprawkami ustawę regulującą zasady tegorocznych wyborów prezydenckich

Posłuchaj

Marek Pęk: najważniejsze, by 7 sierpnia rozpoczęła się kolejna kadencja (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Senat przyjął ustawę regulującą zasady przeprowadzenia wyborów prezydenckich wraz z 36 poprawkami. Głosowanie przeprowadzono oddzielnie, od razu po zakończeniu dyskusji. Po głosowaniu marszałek Tomasz Grodzki zamknął obrady i ogłosił przerwę do godz. 10.00.

Teraz ustawa trafi do Sejmu, który może odrzucić poprawki Senatu bezwzględną większością głosów.

Powiązany Artykuł

senat mid-20601233 1200.jpg
Wybory prezydenckie. Senackie komisje rekomendują przyjęcie ustawy z poprawkami

Senackie propozycje

Przepisy wprowadzają mieszany tryb wyborów - głos będzie można oddać tradycyjnie w lokalu wyborczym lub - na wniosek - skorzystać z głosowania korespondencyjnego.

REKLAMA

Jedna z poprawek przyjęta wraz z ustawą zakłada, że komitety wyborcze będą miały co najmniej 10 dni na zgłoszenie nowego kandydata na prezydenta od dnia ogłoszenia przez marszałka Sejmu terminu wyborów. Inna umożliwia wyrażenie poparcia dla nowych kandydatów elektronicznie poprzez platformę ePUAP, a nie tylko pisemnie na liście.

Ponadto przepisy poprawione przez Senat przekazują kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej do zarządzenia, na wniosek ministra zdrowia, przeprowadzenia wyłącznie wyborów korespondencyjnych na terenie gminy, w której doszło do nagłego i znacznego pogorszenia sytuacji epidemicznej, nie później niż 7 dni przed wyborami.

Rekomendacja komisji

Wcześniej w poniedziałek trzy połączone komisje senackie pozytywnie zarekomendowały większość poprawek zgłoszonych do ustawy.

Wycofana została wzbudzająca kontrowersje poprawka, autorstwa wicemarszałków Gabrieli Morawskiej-Staneckiej i Michała Kamińskiego, zakładająca, że ustawa weszłaby w życie 6 sierpnia. Na zakończenie posiedzenia trzech połączonych komisji całość ustawy wraz z poprawkami poparta została niemal jednogłośnie.

REKLAMA

Głosowanie metodą "mieszaną"

Sejm 12 maja uchwalił ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego.

Przewidziano w niej, że głosowanie odbędzie się metodą "mieszaną" - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie. Ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), ale daje też prawo startu nowym kandydatom.

kad,fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej