Prezydent: programy społeczne są kołem napędowym polskiej gospodarki
Prezydent Andrzej Duda zapewnił o woli utrzymania programów społecznych typu 500+, "Dobry start" oraz 13. emerytura. - Te pieniądze wracają natychmiast do gospodarki, wspomagają ją, są dla niej kołem napędowym - przekonywał.
2020-06-02, 20:20
Posłuchaj
Prezydent przebywał we wtorek (02.06.2020) w woj. mazowieckim. Rano odwiedził Sulejówek, gdzie zapowiedział program "Moja woda", który zakłada dofinansowanie na prowadzenie małej retencji wody, później udał się do Tyszek, na miejsce budowy kolejnego etapu trasy Via Baltica, a następnie do Troszyna.
Powiązany Artykuł
Prezydent: wielkie inwestycje będą w Polsce kontynuowane, zrealizujemy nasze zobowiązania
Polska nie może się dzielić na Polską "A" i Polskę "B"
Andrzej Duda przekonywał, że Polska jest jedna i nie można jej dzielić na Polskę A i B. - Jeżeli ktoś mówi "Polska A", "Polska B" to jest to kompletna pomyłka - ocenił prezydent i dodał, że podobny pogląd miał śp. prezydent Lech Kaczyński.
Nie można się rozwijać przez likwidację. Komunikacji, posterunków policji…
- (Mówił), że najważniejszym zadaniem na najbliższe lata jest doprowadzenie do tego, żeby Polska była w miarę równo rozwinięta. Nie mógł ścierpieć tego, że rozwój w Polsce, zwłaszcza tej Polsce mniejszych miast, Polsce wiejskiej, jest ograniczany, że są likwidowane różnego rodzaju ważne dla mieszkańców elementy życia codziennego takie jak komisariaty policji, połączenia komunikacyjne - kolejowe, autobusowe - podkreślił Andrzej Duda.
Przekonywał, że obecna władza prowadzi politykę odtwarzania wszystkich tych elementów tak, by Polska mogła się rozwijać, żeby każdy miał możliwość prowadzenia działalności gospodarczej oraz by szkoły były dobrze zorganizowane.
Wielkie projekty infrastrukturalne wzmacniają gospodarkę i państwo
Andrzej Duda podkreślał też wagę takich projektów rządu Mateusza Morawieckiego jak Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej i budowa trasy Via Baltica.
- To dla wielu ludzi brzmi może abstrakcyjnie - przekop przez Mierzeję Wiślaną, budowa kanału specjalnego, który połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Kiedy mówimy Centralny Port Komunikacyjny, Via Baltica, Via Carpatia, wielkie arterie, które przejdą przez całą Polskę - od północy aż daleko na południe. Kiedy mówimy, że będzie połączenie między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym, czy Adriatykiem (…), to się da zrobić, to może być faktem i to się w tej chwili realizuje - mówił prezydent.
Zapewnił, że wszystkie te wielkie projekty inwestycyjne będą realizowane mimo epidemii koronawirusa i zadeklarował, że jest gotów objąć je patronatem.
REKLAMA
- My się nie wycofamy z tych inwestycji, zrealizujemy nasze zobowiązania. (…) "Będzie Centralny Port Komunikacyjny, będzie 1600 kilometrów nowych linii kolejowych, będą nowe drogi, setki tysięcy nowych miejsc pracy - w samym porcie, wokół portu i we wszystkim, co z portem związane w całej Polsce - zaznaczył Andrzej Duda.
Przekop Mierzei Wiślanej siłą napędowa Pomorza, Warmii i Mazur
Jego zdaniem jedną z "sił napędowych" polskiej gospodarki, zwłaszcza na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach, będzie też Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej. - Nikt nie będzie musiał pytać Rosjan o zgodę, czy może wpłynąć na Zalew Wiślany, czy nie - wyjaśnił prezydent. Podkreślił, że przekop Mierzei skróci czas żeglugi między Zalewem Wiślanym i Zatoką Gdańską, a ponadto zwiększy bezpieczeństwo naszego kraju.
Powiązany Artykuł
Krzysztof Szczerski: przekop Mierzei Wiślanej zmieni geopolityczne położenie Polski
Do inwestycji, które powinny być realizowane, prezydent zaliczył też odbudowę zlikwidowanych kiedyś połączeń kolejowych, budowę stu obwodnic, a także nowych dróg samorządowych.
Andrzej Duda powtórzył wielokrotnie już formułowane zapewnienia o woli kontynuacji takich programów społecznych, jak 500+, "Dobry start" czy wypłata 13. emerytury.
- Jeżeli ktoś takie wsparcie (…) nazywa rozdawnictwem, to ja mówię: zadaj sobie człowieku pytanie, gdzie idą te pieniądze. One są w absolutnej większości wypłacane ludziom, którzy natychmiast idą i realizują za te pieniądze swoje potrzeby, kupując w sklepach tu, w naszym kraju. Te pieniądze wracają od razu do gospodarki, wspomagają ją, są dla niej kołem napędowym. To są miliardy rocznie wpłacane do polskiej gospodarki. To jest przyczynianie się polskiego państwa, poprzez polską rodzinę, do rozwoju polskiej gospodarki - podkreślił prezydent.
REKLAMA
PAP, jk
REKLAMA