Rzecznik SN: na Zgromadzeniu Ogólnym usiłowano podważyć ważność wyboru I Prezesa

- Wiadomo, że miano kwestionować prawidłowość wyłonienia kandydatów na stanowisko I Prezesa, zarzucano niedokończenie procedury, no i szereg okoliczności, które miałyby się przekładać na podważenie ważności wyłonienia kandydatów i to miałoby rzutować na ważność decyzji prezydenta o powołaniu pani I Prezes SN - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Aleksander Stępkowski, odnosząc się do odroczonego Zgromadzenia Ogólnego SN.

2020-06-14, 19:03

Rzecznik SN: na Zgromadzeniu Ogólnym usiłowano podważyć ważność wyboru I Prezesa
Sąd Najwyższy w Warszawie. Foto: Shutterstock.com/BOKEH STOCK

Posłuchaj

Sędzia Aleksander Stępkowski o odroczonym Zgromadzeniu Ogólnym SN ("Przekładaniec Jachowicza" / PR24)
+
Dodaj do playlisty

W piątek zwołane zostało posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, które jednak od razu zostało odroczone ze względu na brak kworum. Sędzia SN Bohdan Bieniek mówił, że stało się tak, ponieważ członkom dwóch nowych Izb Sądu Najwyższego - Dyscyplinarnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - udzielono tylu urlopów, że nie udało się osiągnąć tam wymaganej większości. Rzecznik Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski objaśniał w Polskim Radiu 24, o co chodziło.

Powiązany Artykuł

Sąd najwyższy shutt-1200.jpg
Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN odroczone. Zabrakło kworum

Brak kworum z powodu urlopów

Jak wyjaśnił sędzia Aleksander Stępkowski, wniosek o zwołanie tego Zgromadzenia Ogólnego został sformułowany przez grupę kilkunastu bądź kilkudziesięciu sędziów SN jeszcze w trakcie tych posiedzeń ZO SN, podczas których podejmowano próby wyboru I Prezesa SN. Wówczas ten wniosek nie został rozpatrzony, ponieważ trwało Zgromadzenie Ogólne, poza tym urzędujący p.o. I Prezes Kamil Zaradkiewicz sprawował urząd tymczasowo, a niebawem z niego zrezygnował.

Wniosek ten zobowiązywał I Prezesa SN do zwołania takiego Zgromadzenia w ciągu 30 dni od złożenia wniosku, na dodatek informacja o terminie ZO musi zostać przedstawiona 2 tygodnie wcześniej. Stąd też, kiedy Małgorzata Manowska została wybrana I Prezes Sądu Najwyższego przez prezydenta, doszło do sytuacji, w której 12 czerwca okazał się jedynym możliwym terminem zwołania Zgromadzenia Ogólnego.

Powiązany Artykuł

pap_gersdorf1200.jpg
20 tys. zł co miesiąc dla sędzi Gersdorf. Ujawniono też wysokość odprawy

Po co sędziowie chcieli zwołać ZO SN?

Wniosek o zwołanie Zgromadzenia Ogólnego SN złożyła grupa tzw. starych sędziów. Rzecznik SN wyjaśnił, że ich zamiary były stosunkowo jasne, ponieważ jeden z nich opublikował w sieci listę wszystkich wniosków formalnych, jakie miano złożyć na ZO SN.

REKLAMA

- A zatem wiadomo jest, że rzeczywiście miano kwestionować prawidłowość wyłonienia kandydatów na stanowisko I Prezesa, zarzucano niedokończenie procedury, no i szereg okoliczności, które miałyby się przekładać na podważenie ważności wyłonienia kandydatów i to miałoby rzutować na ważność decyzji prezydenta o powołaniu I Prezesa SN - mówił Aleksander Stępkowski.

Podkreślił, że nie ma - z prawnego punktu widzenia - możliwości podważenia prerogatywy prezydenta.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: Aleksander Stępkowski (rzecznik Sądu Najwyższego)
Data emisji: 14.06.2020
Godzina emisji: 17.35

REKLAMA

PAP/PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej