Ustalenia dot. współpracy obronnej. Andrzej Duda: Polska gotowa na przyjęcie amerykańskich żołnierzy
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że część amerykańskich żołnierzy, która prawdopodobnie zostanie wycofana z Niemiec, powróci do kraju, a część zostanie przeniesiona do innych części Europy, w tym do Polski. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Polska jest gotowa przyjąć więcej żołnierzy USA, zaapelował też, by prezydent USA nie wycofywał oddziałów z Europy.
2020-06-24, 22:31
Powiązany Artykuł
Prezydent do Polonii: prosimy o wsparcie w ważnych sprawach, byśmy mogli pogłębiać współpracę z USA
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że zwrócił się do prezydenta Donalda Trumpa o to, by nie wycofywał wojsk amerykańskich z Europy. Zadeklarował, że Polska jest gotowa przyjąć więcej żołnierzy USA. Zaznaczył, że obecność sojusznicza jest dziś dla nas bardzo istotna, jest istotna dla naszego bezpieczeństwa.
Po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, odpowiadając na pytania dziennikarzy, prezydent Donald Trump mówił, że Niemcy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań dotyczących wydatków na obronność w ramach NATO. Zarzucał też Berlinowi, że w tym samym momencie kupuje za miliardy dolarów surowce energetyczne w Rosji.
REKLAMA
- Będziemy zmniejszać nasze siły w Niemczech. Część z nich wróci do domu, część trafi do innych miejsc w Europie, wśród nich do Polski - mówił.
Posłuchaj
Wspólna deklaracja: dodatkowy tysiąc żołnierzy i praca nad umowami
Andrzej Duda i Donald Trump zobowiązali się też do wcielenia w życie ustaleń sprzed roku. Chodziło o umowę, na podstawie której do Polski ma przyjechać dodatkowy tysiąc żołnierzy Stanów Zjednoczonych.
REKLAMA
Oba kraje prowadzą teraz szczegółowe negocjacje w tej sprawie, a dyplomaci USA twierdzą, że rozmowy zbliżają się do końca.
W deklaracji prezydentów znalazły się ogólne zapisy o współpracy wojskowej, modernizacji polskiego wojska przy użyciu amerykańskiego sprzętu oraz o potrzebie inwestowania w zdolności obronne.
REKLAMA
Posłuchaj
W wydanym w Białym Domu oświadczeniu prezydenci zobowiązali się również do walki z dezinformacją, głównie dotyczącą faktów historycznych z czasów II wojny światowej.
W dokumencie po rozmowach prezydentów Polski i USA zapisano też chęć dalszej współpracy w kwestii bezpieczeństwa energetycznego, w tym poprzez rozwój sektora energii jądrowej w Polsce. Oba kraje mają też wspólnie pracować w ramach Inicjatywy Trójmorza.
IAR/PAP/in./
REKLAMA
REKLAMA