MFW: świat tonie w długach, ale gospodarkę trzeba wspierać, by ją ożywić
W związku z pandemią koronawirusa Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje, że globalny dług publiczny w tym roku osiągnie najwyższy w historii poziom 101 proc. PKB i będzie wyższy nawet od zadłużenia po II wojnie światowej.
2020-07-10, 16:30
Główna ekonomistka MFW Gita Gopinath i dyrektor departamentu finansów publicznych Funduszu Vitor Gaspar oceniają jednak, że mimo rekordowego długu publicznego rządy powinny się zdecydowanie wystrzegać zbyt szybkiego rezygnowania z programów pomocowych wspierających gospodarkę, ponieważ grozić to może zablokowaniem jej ożywienia.
Powiązany Artykuł
MFW o światowej recesji. Znamy najnowszą prognozę
- Zbyt wczesne zaciskanie budżetu stanowi ryzyko większe nawet niż wykolejenie ożywienia gospodarczego (ze względu na) przyszłe, jeszcze wyższe koszty budżetowe - napisali Gopinath i Gaspar we wspólnej notatce.
MFW ogłosił też niedawne, że prognozuje większą od spodziewanej ogólnoświatową recesję. PKB strefy euro skurczy się o 10,2 proc., Ameryki Łacińskiej i Karaibów - o 9,4 proc., a USA - o 8 proc.
Powiązany Artykuł
Miliardy dolarów na walkę z koronawirusem. MFW i Bank Światowy deklarują pomoc
Gospodarka strefy euro skurczy się w 2020 roku o 2,7 pkt proc. więcej, niż przewidywano w kwietniu. PKB Niemiec spadnie o 7,8 proc. (-0,8 pkt proc. wobec kwietnia), a Francji o 12,5 proc. (-5,3 pkt proc.), podczas gdy PKB Hiszpanii i Włoch spadnie o 12,8 proc., odpowiednio -3,7 i -4,8 pkt proc. - podaje MFW.
Negatywnych skutków pandemii nie uniknie także Wielka Brytania, której PKB w 2020 roku ma skurczyć się o 10,2 proc. wobec 6,5 proc. szacowanych w kwietniu.
MFW przewiduje, że globalna gospodarka skurczy się o 4,9 proc. w porównaniu z 3 proc. prognozowanymi w kwietniu.
REKLAMA
PAP, PR24, akg
REKLAMA