Egzekucja urzędnika w Iranie. Był oskarżony o szpiegostwo na rzecz CIA
- Były pracownik irańskiego ministerstwa obrony, skazany za szpiegostwo na rzecz amerykańskiego wywiadu CIA, został stracony w Iranie w zeszłym tygodniu - poinformował rzecznik wymiaru sprawiedliwości tego kraju Gholamhosejn Esmail.
2020-07-14, 14:57
Powiązany Artykuł
Iran wydał nakaz aresztowania prezydenta USA Donalda Trumpa i prosi Interpol o pomoc
Posłuchaj
- Reza Asgari, który pracował w departamencie ds. badań kosmicznych ministerstwa obrony, sprzedał CIA informacje na temat irańskiego programu rakietowego - sprecyzował Esmail. Asgari pracował w resorcie przez wiele lat i przeszedł na emeryturę cztery lata temu.
- "Porozumienie jest możliwe". Trump dziękuje Iranowi za uwolnienie obywatela USA
- Iran odgraża się Ameryce. "Każdy błąd spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią"
Jak poinformował rzecznik, urzędnik otrzymał duże sumy pieniędzy od Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) "po przejściu na emeryturę, sprzedając im (Amerykanom - red.) informacje o naszych pociskach". - Został zidentyfikowany, osądzony i skazany na śmierć - dodał Esmail.
Rzecznik oświadczył również, że kara śmierci, na którą w czerwcu skazano za szpiegostwo innego Irańczyka Mahmuda Musawiego Madżda, również powinna zostać wykonana.
Powiązany Artykuł
Atak rakietowy w pobliżu ambasady USA w Bagdadzie
Informacje o Solejmanim
Madżd został skazany za dostarczanie Stanom Zjednoczonym i Izraelowi informacji o miejscach pobytu zabitego w styczniu br. irańskiego gen. Ghasema Solejmaniego. Był on dowódcą elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, uważanym za drugą osobę w państwie. Zginął 3 stycznia w amerykańskim ataku dronów w stolicy Iraku, Bagdadzie.
Napięcia na linii Iran-USA
Waszyngton oskarżał Solejmaniego o zorganizowanie ataków na bazy USA w Iraku, które zostały przeprowadzone przez proirańskie grupy paramilitarne. Po zabiciu generała Iran odpowiedział atakiem rakietowym na bazę Ain al-Asad w Iraku, gdzie 8 stycznia stacjonowały siły USA. Żaden żołnierz amerykański nie został zabity, jednak u ponad setki zdiagnozowano później urazowe uszkodzenie mózgu (TBI).
REKLAMA
Z kolei w lutym br. władze w Teheranie poinformowały o wydaniu wyroku śmierci na Amira Rahimpura, innego Irańczyka skazanego za "próbę przekazania CIA informacji o programie nuklearnym kraju".
W lipcu 2019 r. Iran ogłosił, że w ramach operacji rozbicia "siatki szpiegowskiej" CIA w kraju aresztowano 17 Irańczyków, a kilku z nich zostało skazanych na śmierć. Waszyngton nazwał te informacje "całkowicie fałszywymi".
pb
REKLAMA