Premier: unijny fundusz odbudowy nie zastąpi polityki spójności
"Unia Europejska potrzebuje bodźca rozwojowego. Jednak Fundusz Odbudowy nie może zastąpić polityki spójności i polityki rolnej. O to walczymy!" - napisał na swoim Facebooku premier Mateusz Morawiecki. W Brukseli zakończył się pierwszy dzień nadzwyczajnego unijnego szczytu na temat finansów, który nie przyniósł zbliżenia stanowisk.
2020-07-17, 23:45
- W Brukseli trwa szczyt przywódców państw Unii Europejskiej poświęcony wspólnotowego budżetowi i funduszowi odbudowy po epidemii
- Negocjacje finansowe rozpoczęły się w piątek przed południem
- Premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczy w szczycie, ocenił, że kryzys "może być punktem zwrotnym w historii UE"
- "Fundusz Odbudowy Gospodarczej nie może zastąpić polityki spójności czy wspólnej polityki rolnej UE" - napisał szef rządu na Facebooku
Powiązany Artykuł
Negocjacje ws. budżetu UE wciąż trwają. "Temperatura rozmów nie wzrosła"
Mateusz Morawiecki zwrócił także uwagę, że "obecny kryzys może być wielkim punktem zwrotnym w historii Unii Europejskiej". "Dziś potrzebujemy prawdziwego bodźca wzrostu gospodarczego" - napisał na Facebooku, podkreślając, że "jednak Fundusz Odbudowy Gospodarczej nie może zastąpić polityki spójności czy wspólnej polityki rolnej UE"
Na razie nie udało doprowadzić do zbliżenia stanowisk państw członkowskich, a impas nastąpił właśnie podczas negocjacji w sprawie zarządzania funduszem odbudowy.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że powodem jest sprzeciw Holandii i Austrii. Chodzi o warunki, na jakich wypłacane byłyby z niego fundusze, czyli jak miałyby być zatwierdzane plany reform. Jednomyślności domaga się w tej sprawie Holandia. Z kolei Austria odrzuca obecne propozycje dotyczące stworzenia funduszu w wysokości 750 miliardów euro. Nie zgadza się, by aż pół biliona w funduszu to były bezzwrotne granty, a reszta - pożyczki i chce zmiany tych proporcji.
REKLAMA
W nocy szef Rady Europejskiej Charles Michel ma przygotować nowe propozycje, które przedstawi przywódcom i wtedy okaże się, czy negocjacje będą się dalej toczyć z szansą na porozumienie, czy też obrady zakończą się i kolejny szczyt zostanie zorganizowany jeszcze w tym miesiącu.
Podczas pierwszego dnia szczytu polski premier podczas przerwy w obradach spotkał się kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Wcześniej szef polskiego rządu spotkał się z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej, by omówić stanowiska w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy.
750 mld euro w grantach i pożyczkach
W piątek rano w Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt UE, na którym unijni liderzy dyskutować będą na temat budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy. Ten ostatni, według propozycji Komisji Europejskiej, ma umożliwić zapożyczenie się na rynkach finansowych na korzystnych warunkach i dzięki setkom mld euro pobudzić gospodarkę.
Posłuchaj
REKLAMA
Czytaj także:
- Szef MSZ dla hiszpańskiego "ABC": chcemy silnej Unii Europejskiej
- Fundusz odbudowy UE po koronawirusie: Ryszard Czarnecki: uzyskaliśmy pole position
Fundusz liczyłby 750 mld euro, z czego 500 mld euro byłoby dostępnych dla krajów w formie grantów, a 250 mld euro w formie pożyczek.
mbl
REKLAMA