Beata Szydło: propozycja łączenia funduszy UE z praworządnością powinna być bezwzględnie odrzucona
Była premier Beata Szydło podkreśla, że propozycja łączenia unijnych funduszy z praworządnością powinna być odrzucona. To kolejny głos z obozu Zjednoczonej Prawicy wzywający do sprzeciwu w tej sprawie w trakcie szczytu w Brukseli poświęconego przyszłym finansom Wspólnoty.
2020-07-18, 15:26
Europosłanka PiS i była szefowa rządu napisała na Twitterze, że mechanizm łączenia funduszy europejskich z praworządnością to "kolejna próba pozatraktatowego nacisku na państwa członkowskie". "Zgoda na to będzie oznaczać, że UE coraz bardziej oddala się od swych fundamentalnych zasad. Dlatego ta propozycja powinna być bezwzględnie odrzucona" - oceniła Beata Szydło.
Wczoraj z podobnym apelem wystąpił europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki. Były wiceminister sprawiedliwości wezwał premiera Morawieckiego, by zastosował weto, za każdym razem, kiedy pojawia się "mechanizm praworządności".
REKLAMA
- Można powiedzieć, że to broń atomowa wymierzona w takie niepokorne państwa jak Polska czy Węgry - tak o warunku przestrzegania praworządności w zamian za wypłatę funduszy mówił w "Naszym Dzienniku" minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Lider Solidarnej Polski, należącej do obozu Zjednoczonej Prawicy, zaproponował, by wzorem Węgier Sejm przyjął uchwałę sprzeciwiającą się wiązaniu unijnych funduszy z praworządnością.
- Brak zgody ws. finansów UE na szczycie w Brukseli. Dziś kolejna próba osiągnięcia kompromisu
- "Oddanie części suwerenności". Bartosz Kownacki o wiązaniu funduszy UE z praworządnością
Budżetowy szczyt UE
W nocy, po pierwszym dniu szczytu premier Mateusz Morawiecki, pytany przez Polskie Radio o stanowisko europosła Patryka Jakiego odparł, że jeszcze nie zapoznał się z żadnym apelem. Powtórzył również, że w tej sprawie Polska nie chce żadnych "arbitralnych mechanizmów". - Mogą one prowadzić do tego, że później politycznie motywowane państwa będą podejmowały za nas decyzje w sprawach, co do których nie będziemy czuli żadnych zobowiązań" - dodał.
Powiązany Artykuł
Premier: Polska przeciwna propozycjom wiązania funduszy z praworządnością
W najnowszej propozycji szefa Rady Europejskiej dyskutowanej na szczycie w Brukseli nie ma zmian w zapisach dotyczących powiązania wypłaty unijnych funduszy z praworządnością. Nadal są one złagodzone w porównaniu z propozycją Komisji Europejskiej. Potrzeba będzie zgody większości krajów do nałożenia sankcji, co będzie trudne do przeprowadzenia.
REKLAMA
jp
REKLAMA