Nowe informacje ws. szczepionki na koronawirusa. Są wyniki testów
Światowa Organizacja Zdrowia jest zadowolona z rezultatów badań naukowców z Oksfordu. Czasopismo naukowe "The Lancet" opublikowało wyniki testów potencjalnej brytyjskiej szczepionki na koronawirusa. Z publikacji wynika, że szczepionka nie wywołuje poważnych skutków ubocznych i ma szansę zadziałać.
2020-07-20, 21:15
Posłuchaj
Opracowywana przez zespół z Oksfordu szczepionka to jeden z 23 preparatów, który jest w zaawansowanej fazie testów klinicznych. Nad pozostałymi pracują naukowcy, między innymi z USA, Chin, Japonii, Francji i Niemiec. Rezultaty badań Brytyjczyków są najbardziej zaawansowane i najbardziej optymistyczne.
Powiązany Artykuł
Francja: obowiązkowe maseczki w wielu miejscach publicznych
Mike Ryan z WHO przypomina jednak, że to dopiero pierwsza faza testów, a na wprowadzenie na rynek skutecznej szczepionki potrzeba jeszcze wiele czasu. - To bardzo dobra wiadomość. Opublikowane właśnie dane są nowe. Gratulujemy naszym kolegom z Oksfordu i z koncernu AstraZeneca - mówił.
- Ta szczepionka została podana tysiącu osób w wieku od 18 do 55 lat i nie wydaje się, żeby wywołała poważne skutki uboczne, poza spodziewanymi bólami głowy, mięśni i dreszczami. Mamy jednak przed sobą jeszcze długą drogę. To dopiero pierwsza faza badań. Trzeba teraz wykonać badania na znacznie szerszą, światową skalę - dodał Mike Ryan.
REKLAMA
- Zmiany we włoskich szkołach z powodu pandemii. Od września nowe zasady i wyposażenie
- Jest skuteczna szczepionka na COVID-19? Przełomowe wyniki badań
Szczepionka dostępna najwcześniej od kwietnia
Naukowcy twierdzą, że jeśli szczepionka zostanie ostatecznie wynaleziona i wprowadzona na rynek, będzie można zdjąć większość zalecanych obecnie obostrzeń.
Światowa Organizacja Zdrowia spodziewa się, że preparat będzie dostępny najwcześniej w kwietniu przyszłego roku.
Według naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii, na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 607 tysięcy osób. Łączna liczba zakażeń na kuli ziemskiej to 14,5 miliona.
REKLAMA
kad
REKLAMA