Sejm uchwalił ustawę o wsparciu służb mundurowych
Sejm uchwalił ustawę o wsparciu służb mundurowych nadzorowanych przez ministra spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej. Proponowane przepisy zakładają wprowadzenie m.in. dwustopniowych dodatków motywacyjnych. Za głosowało 440 posłów, przeciw - 3.
2020-07-24, 11:17
Powiązany Artykuł
![Błażej Kmieciak 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/3b29cec4-e8e1-4fab-9c6f-06de2429978d.jpg)
Sejm wybrał przewodniczącego państwowej komisji ds. pedofilii
Przyjęcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra spraw wewnętrznych oraz SW poparło 440 posłów. Przeciwko zagłosowało troje posłów PiS: Ewa Filipiak, Kazimierz Matuszny, Marek Polak. Nikt się nie wstrzymał.
Proponowane przepisy zakładają wprowadzenie m.in. dwustopniowych dodatków motywacyjnych. Zgodnie z rządową propozycją funkcjonariusz Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, który zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny.
Będzie on przyznawany zamiast emerytury: po 25 latach służby w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie, a po 28,5 latach służby w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.
Zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną
Oprócz wprowadzenia dodatków motywacyjnych - zgodnie z rządową propozycją - funkcjonariuszowi będzie przysługiwać również zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną, jeżeli postępowanie karne prowadzone w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych zakończy się wyrokiem uniewinniającym lub zostanie umorzone.
Projekt reguluje również kwestię ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy - za wiek, staż i trudne warunki służby, a także proponuje wprowadzenie przejrzystych zasad i procedur prowadzenia postępowań dyscyplinarnych w Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa.
dn
REKLAMA
REKLAMA