Prof. Modzelewski: UE nie stać na niepowodzenie planów budżetu na lata 2021-2027
- Jeżeli miałyby miejsce jakiekolwiek istotne fakty polityczne, uniemożliwiające przyjęcie budżetu, to będzie bardzo silny dowód dla wszystkich eurosceptyków - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista. - Decyzja Parlamentu Europejskiego - akceptująca plany Komisji Europejskiej - zapadnie - ocenił.
2020-07-28, 15:18
Komisja Europejska przyjęła perspektywę budżetową dla Wspólnoty na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po epidemii koronawirusa. Plany Komisji musi teraz zaakceptować Parlament Europejski. Zdaniem gościa "Tematu dnia" w Polskim Radiu 24, pozytywna decyzja PE - zapadnie.
Powiązany Artykuł
![europarlament1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/603e78fd-5ceb-49d4-8b14-07cfabf3696d.jpg)
Niemiecka prezydencja w UE. Negocjacje z PE po szczycie ws. budżetu jeszcze w sierpniu
Pożywka dla eursceptyków
- Organy UE, w tym Komisja Europejska, wiedzą, że muszą odegrać historyczną rolę w likwidacji skutków ekonomicznych tego, co trwa, czyli pandemii koronawirusa - wskazał ekonomista. Jak zaznaczył, ewentualne niepowodzenie planów Komisji Europejskiej miałoby skutki polityczne dla Wspólnoty. - Wiemy, że na południu Europy bardzo silne są nastroje anty-wspólnotowe. Komisja Europejska staje więc przed testem wiarygodności - ocenił Prof. Modzelewski.
- Jeżeli miałyby miejsce jakiekolwiek istotne fakty polityczne, uniemożliwiające przyjęcie budżetu, to będzie bardzo silny dowód dla wszystkich eurosceptyków - wyjaśnił i dodał, że "każda władza, również tak wielkiej organizacji, jak UE, musi udowadniać, że jest niezbędna i potrzebna". - Eurosceptycy mówią: po co nam armia biurokratów - zaznaczył.
Czytaj także:
- Karol Karski: europarlament zaakceptuje kompromis ze szczytu w Brukseli
- "Będą musieli wytłumaczyć się przed wyborcami". Kuźmiuk o głosowaniu europosłów z opozycji ws. rezolucji PE
Jego zdaniem, w razie fiaska projektu Komisji Europejskiej "nikt nie opanuje odśrodkowych tendencji eurosceptycznych, które zawsze się pojawiają w czasie kryzysu". - Unii Europejskiej, jako organizacji, nie stać na niepowodzenie planów budżetu na 2021-2027. Decyzja Parlamentu Europejskiego - pozytywna - zapadnie - ocenił.
REKLAMA
W rozmowie więcej na temat planów Unii Europejskiej, a także o wyzwaniach stojących przed Polską w czasie wychodzenia z kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: prof. Witold Modzelewski, ekonomista
Data emisji: 28.07.2020
Godzina emisji: 14.33
mbl
REKLAMA
REKLAMA