Powstaniec i architekt Warszawy. Odsłonięto pomnik kpt. Stanisława Jankowskiego ps. "Agaton"
Pomnik upamiętniający powstańca warszawskiego, architekta Stanisława Jankowskiego ps. Agaton odsłonięto w niedzielę na warszawskim Powiślu. Monument zaprojektowany przez prof. Antoniego Janusza Pastwę stanął przy zbiegu ulic Karowej i Browarnej. - Był specjalistą najwyższej próby, a jego profesjonalizm ocalił setki żyć - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski o "Agatonie".
2020-08-02, 12:00
Podczas uroczystości złożono wieńce w imieniu najwyższych władz państwowych. Jak podkreślił w swoim przemówieniu prezydent stolicy, Stanisław Jankowski był osobą wyjątkową i nietuzinkową.
- Każdy z okresów jego życia zasługiwałby na upamiętnienie w Warszawie i na kartach historii Polski. To pokazuje, jak to złożona i nietuzinkowa postać - powiedział Trzaskowski.
Podkreślił, że w życiorysie Jankowskiego widać też "jak nieprawdopodobnie zorganizowane było państwo podziemne w czasie II wojny światowej".
- Ten odcinek funkcjonowania państwa polskiego, za który odpowiadał Stanisław Jankowski, czyli zadbanie o to, żeby wszyscy mieli dokumenty, żeby wywieść władze okupacyjne w pole, pokazują, jak dobrze potrafimy być zorganizowani - zaznaczył polityk.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Stanisław Jankowski "Agaton": "Każdy się bał pierwszego skoku ze spadochronem"
Sfałszowane dokumenty
Stanisław Jankowski był cichociemnym, oficerem Armii Krajowej. Skoczył ze spadochronem do Polski nocą z 3 na 4 marca 1942 roku. W kraju dostał zadanie utworzenia komórki Legalizacji i Techniki Wywiadu Armii Krajowej. Razem ze współpracownikami fałszował dokumenty, dzięki którym wielu kurierów i żołnierzy uniknęło śmierci.
Wśród sfałszowanych przez "Agatona" dokumentów były m.in. papiery dla Kazimierza Leskiego ps. Bradl, który podszywał się pod niemieckiego generała i po całej Europie jeździł w misji na rzecz Polskiego Państwa Podziemnego.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Stanisław Jankowski "Agaton": "Zachciało ci się Polski, gówniarzu!"
Odbudowa miasta
W Powstaniu Warszawskim Stanisław Jankowski dowodził plutonem "Agaton". Po upadku powstania trafił do niewoli. W obozach jenieckich był adiutantem generała Tadeusza Bora-Komorowskiego.
Po wojnie Stanisław Jankowski "Agaton" przebywał w Londynie. W 1946 roku wrócił do Polski. Z zawodu był architektem. Włączył się w odbudowę Warszawy. Był współautorem projektów Trasy W-Z oraz Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Odznaczony m.in. Virtuti Militari.
fc
REKLAMA