Powstanie kolejna ekspresówka - połączy Bielsko-Białą z aglomeracją Śląską
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę odcinka drogi ekspresowej S1 z Dankowic do Bielska-Białej. Inwestycja zapewni szybsze i bezpieczniejsze podróże między Żywiecczyzną i Podbeskidziem a Małopolską Zachodnią, Zagłębiem i Górnym Śląskiem.
2020-08-03, 12:30
Podczas uroczystości minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że w ten sposób rząd spełnia swoje obietnice. Zapewnił, że budowa nowoczesnych dróg jest jednym z priorytetów rządzących.
Droga ekspresowa S1 połączy Pyrzowice (A1) z południową granicą Polski i słowacką autostradą D3. Docelowo trasa ta będzie mieć długość 135 km.
Odcinek Dankowice – Bielsko-Biała będzie miał ponad 12 kilometrów. Jest on częścią najdłuższego, wciąż brakującego odcinka drogi pomiędzy Bielskiem-Białą a Mysłowicami. Fragment ten ma około 40 kilometrów długości.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Nowe obwodnice – w Oświęcimiu podpisano umowę, w Krakowie ruszają prace
Nowy odcinek ma 12 km, w tym obwodnicę Oświęcimia
Odcinek Dankowice – Bielsko-Biała będzie miał ponad 12 kilometrów. Jest on częścią najdłuższego, wciąż brakującego odcinka drogi pomiędzy Bielskiem-Białą a Mysłowicami. Fragment ten ma około 40 kilometrów długości. Jego realizacja została podzielona na cztery zadania – trzy odcinki drogi oraz budowa obwodnicy Oświęcimia.
Przetargi w systemie Projektuj i Buduj zostały rozpisane pod koniec zeszłego roku. Wykonawcą odcinka, na który dziś została podpisana umowa, jest konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia.
Koszt nowej inwestycji to 600 mln zł
Firmy chcą wybudować 12 – kilometrowy odcinek za niespełna 600 milionów złotych. GDDKiA przeznaczyła na ten cel niewiele ponad 730 milionów złotych.
Powiązany Artykuł
Szybsze połączenie drogowe ze Słowacją. Powstaną kolejne odcinki drogi S1
Wykonawca najpierw opracuje szczegółowy projekt trasy, potem przystąpi do realizacji zadania.
REKLAMA
Wiadomo jednak, że droga będzie spełniać wszystkie wymogi trasy ekspresowej. Kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Powstaną też obiekty inżynierskie, takie jak wiadukty czy przejścia dla zwierząt. W ramach inwestycji zaplanowano też dwa węzły drogowe.
Konsorcjum będzie miało czas na realizację kontraktu 33 miesiące od daty zawarcia kontraktu, wyłączając miesiące zimowe. Sama budowa zaplanowana jest na lata 2021 – 2023.
18 maja tego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na budowę obwodnicy Oświęcimia, która jest czwartym odcinkiem inwestycji w ramach budowy drogi S1 w tym regionie.
Aleksander Pszoniak, jk
REKLAMA
REKLAMA