Jerzy Kwieciński: jestem zwolennikiem połączenia PGNiG z PKN Orlen
- Powstanie nowego dużego podmiotu gospodarczego, jakim stanie się nowa spółka łącząca PKN Orlen z PGNiG, jest naturalną konsekwencją wizji rządu, aby zwiększyć niezależność energetyczną Polski. Taka spółka stanie się poważnym graczem na europejskim rynku - powiedział Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2020-08-21, 17:00
Prezes PGNiG powiedział, że wybór PKN Orlen jako podmiotu wynika nie tylko z pozycji rynkowej płockiego giganta, ale jest konsekwencją jego doświadczenia w łączeniu dużych firm z branży energetycznej. Dowodem na to jest skuteczne przejęcie firmy Energa oraz zaawansowane prace nad fuzją z Lotosem.
Prezes Kwieciński podkreślił, że Lotos, PGNiG i Orlen znakomicie ze sobą współpracują, a ich potencjały wzajemnie się uzupełniają. Prezes PGNiG zapowiedział, że przygotowywany jest wniosek do Komisji Europejskiej, aby wyraziła zgodę na połączenie Orlenu i PGNiG.
6 mld zł zysku po półroczu
Pytany o to, w jakim stopniu znakomite wyniki PGNiG wynikają z pieniędzy uzyskanych od Gazpromu na mocy wyroku Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie, Jerzy Kwieciński przypomniał, że środki te miały pozytywny wpływ, ale i bez nich wynik jego koncernu byłby dobry, skoro obecne zyski są tylko o 1/3 wyższe niż te za rok 2019.
Dywersyfikacja przychodów
Prezes gazowego giganta przypomniał, że przez wiele lat zawyżone ceny Gazpromu zmuszały firmę do zarabiania na poszukiwaniach i sprzedaży ropy i gazu, aby zapewnić racjonalną i akceptowalną cenę gazu dla przemysłu i polskich rodzin.
REKLAMA
Dlatego dziś, przy niskich światowych cenach ropy i gazu, pieniądze Gazpromu stabilizują finanse PGNiG. Bo właśnie z powodu cen hurtowych obu surowców wiele firm z branży energetycznej ma dziś wyniki gorsze niż rok temu, a jest to konsekwencją recesji wywołanej przez COVID-19.
Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.
Posłuchaj
PR1/PR24.pl/Błażej Prośniewski/sw
REKLAMA
REKLAMA