Obostrzenia w związku z koronawirusem. Zobacz, jak wyglądają w niektórych krajach

Izrael ogłosił trzytygodniowy lockdown całego kraju, w Portugalii obowiązuje stan ostrzegawczy. Czesi i Austriacy zaostrzają dotychczasowe zasady, a Włosi w czasie pandemii rozpoczynają nowy rok szkolny.

2020-09-15, 14:39

Obostrzenia w związku z koronawirusem. Zobacz, jak wyglądają w niektórych krajach
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Nikola Barbutov/shutterstock

Izrael

Rząd Izraela zapowiedział wprowadzenie trzytygodniowego lockdownu w całym kraju. Nowe ograniczenia mają zacząć obowiązywać w piątek, na kilka godzin przed rozpoczęciem żydowskiego Nowego Roku. W ostatnich dniach w Izraelu rejestrowano dziennie ponad 4 tysiące nowych przypadków koronawirusa.

Zgodnie z nowymi przepisami zgromadzenia w pomieszczeniach zamkniętych będą ograniczone do 10 osób, a te na świeżym powietrzu do 20 osób. Podczas blokady Izraelczycy będą musieli pozostać w promieniu 500 metrów od swoich domów. Zamknięte będą również restauracje.

Powiązany Artykuł

covid maseczki 1200.jpg
Polacy ocenili działania rządu w walce z epidemią. Zobacz wyniki najnowszego sondażu

Portugalia

W Portugalii wszedł w życie stan ostrzegawczy, a z nim nowe ograniczenia dotyczące korzystania z przestrzeni publicznej. Mają one zahamować rosnącą od początku września liczbę zakażeń. Wśród nowych ograniczeń jest m.in. zakaz otwierania placówek handlowych przed godz. 10, zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 20, a także ograniczenia w obrocie napojami alkoholowymi na stacjach paliw.

Zakazano również spotkań w przestrzeni publicznej grupom liczącym więcej niż 10 osób. Z kolei w placówkach handlowych i usługowych zlokalizowanych w sąsiedztwie szkół limit ten wynosi 4 osoby

REKLAMA

Francja

Wciąż pogarsza się sytuacja epidemiologiczna we Francji, gdzie nadal notuje się wzrost kolejnych przypadków zakażeń koronawirusem. W związku z tym w Marsylii i Bordeaux zaostrzono przepisy i wprowadzono liczne ograniczenia. W Bordeaux prefektura zakazała spotkań prywatnych w większym gronie niż 10 osób. Dotyczy to także miejsc publicznych takich jak parki, plaże czy bulwary.

Premier Francji Jean Castex ogłosił, że w niemal połowie kraju możliwe jest wprowadzenie nowych obostrzeń. Poinformował także o skróceniu okresu kwarantanny z 14 do 7 dni, zgodnie z zaleceniami Rady Naukowej ds. koronawirusa oraz ułatwieniu dostępu do testów dla osób chorych lub pracujących w służbie zdrowia.

Powiązany Artykuł

wilno pxhere.jpg
Po przyjeździe z Polski na Litwę nie obowiązuje już kwarantanna

Belgia

W Belgii w ostatnim tygodniu odnotowany duży wzrost zakażeń koronawirusem.   Przedstawiciele władz, a także wirusolodzy niezmiennie apelują o przestrzeganie ograniczeń. W Brukseli obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - o utrzymywanie dystansu społecznego i przestrzeganie zasad higieny. W Antwerpii władze prowincji wprowadziły godzinę policyjną. Obowiązuje też tam nakaz zakrywania ust i nosa we wszystkich publicznych miejscach.

Od poniedziałku na międzynarodowym lotnisku w Brukseli możliwe są testy na koronawirusa. Na razie są one dostępne dla pasażerów powracających z czerwonych stref, o wysokim wskaźniku zakażeń. Testy muszą zrobić także ci, którzy mieli kontakt z osobami zakażonymi i zostali powiadomieni o tym przez centrum zajmujące się śledzeniem kontaktów.

REKLAMA

Wielka Brytania

Brytyjski rząd wprowadzi obowiązek kwarantanny dla osób przybywających z Portugalii i Węgier. Powodem jest sytuacja epidemiczna w tych krajach. Jednocześnie Londyn dał zielone światło pasażerom docierającym na Wyspy ze Szwecji i wprowadził wyjątek dla portugalskich wysp: Madery i Azorów. Przybysze z należącej do Francji wyspy Reunion i z Polinezji Francuskiej muszą się poddać dwutygodniowej izolacji. 

Włochy

We włoskich szkołach w poniedziałek rozpoczęła się nauka. Przy zachowaniu metra odległości uczniowie nie będą musieli nosić maseczek w czasie lekcji. W ławkach będą siedzieć pojedynczo.

Czechy

W odpowiedzi na zwiększoną liczbę nowych zakażeń, ministerstwo zdrowia wprowadziło obowiązek zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach poza miejscem zamieszkania oraz w transporcie publicznym. W przypadku budynków i obiektów szkolnych oraz uniwersytecki taki wymóg dotyczy tylko części wspólnych tych miejsc jak korytarze, czy toalety. W Czechach obowiązkowe jest też noszenie maseczek w placówkach zdrowotnych i ośrodkach pomocy społecznej

Niektóre czeskie kraje zdecydowały się na radykalne obostrzenia i wprowadziły m.in. zakaz zgromadzeń i imprez kulturalnych oraz rodzinnych, dystans społeczny, czy obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. W powiatach, które znalazły się w żółtej strefie, od poniedziałku zakazano działalności restauracji, barów klubów nocnych, czy dyskotek od północy do godziny 6 rano.

REKLAMA

Austria

Austriacki rząd ogłosił zaostrzenie zasad noszenia maseczek i utrzymania dystansu społecznego podczas imprez publicznych i w restauracjach. Noszenie maseczek jest teraz konieczne w środkach komunikacji publicznej, we wszystkich sklepach i budynkach publicznych. Kanclerz Kurz uprzedził, że jeśli liczba przypadków zakażeń koronawirusem będzie rosnąć, nie wyklucza kolejnych obostrzeń.

Czytaj także:

Węgry

Premier Viktor Orban oświadczył, że podczas drugiej fali epidemii koronawirusa nie są planowane na Węgrzech tak surowe ograniczenia jak podczas pierwszej. - Są przepisy epidemiczne, np. zakaz wizyt w szpitalach, trzeba ich surowo przestrzegać, ale celem nie jest to, żeby wszyscy zostali w domu i żeby kraj stanął. Celem jest to, żeby zachować prawidłowe funkcjonowanie kraju - oznajmił Orban.

Litwa

Polacy wjeżdżający na Litwę nie muszą się poddawać dwutygodniowej kwarantannie. Od poniedziałku obowiązują nowe przepisy, według których na Litwie obowiązkowej samoizolacji nie podlegają osoby przyjeżdżające z państw, w których wskaźnik zakażeń nie przekroczył 25 na 100 tysięcy mieszkańców. Do tej pory próg ten był niższy i wynosił 16. Oznacza to, że  oprócz Polaków na Litwę mogą wjechać mieszkańcy Niemiec, Szwecji, Bułgarii, Norwegii, Islandii, Serbii i Kanady.

REKLAMA

itom

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej