"Piątka dla zwierząt". Senacka komisja rolnictwa i rozwoju wsi pracuje nad ustawą

Senacka komisja rolnictwa i rozwoju wsi zajęła się ustawą o ochronie zwierząt. Jej nowela zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenie uboju rytualnego, a także ograniczenie możliwości trzymania zwierząt na uwięzi.

2020-09-24, 20:06

"Piątka dla zwierząt". Senacka komisja rolnictwa i rozwoju wsi pracuje nad ustawą

Podczas posiedzenia wysłuchano między innymi przedstawiciela Biura Legislacyjnego Senatu, strony rządowej oraz senatorów zgłaszających poprawki.

Powiązany Artykuł

pęk 1200 east.jpg
"Głosowania przed posiedzeniem Senatu". Pęk o poprawkach do ustawy o ochronie zwierząt

Uzasadniając ustawę, przedstawiciel wnioskodawców, poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Puda, stwierdził, że analiza danych Ministerstwa Finansów wskazuje, że branża hodowli zwierząt futerkowych jest "schyłkowa i obciążona wieloma problemami natury etycznej i społecznej".

REKLAMA

Posłuchaj

Grzegorz Puda o ustawie ws. ochrony zwierząt (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty
 

 

Dodał, że wprowadzone zakazy i obostrzenia mają cel edukacyjny i wychowawczy. Jak wyjaśnił, chodzi między innymi o zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach. - Jeżeli bowiem ustanawiamy prawo, które stawia wyraźną granicę etyczną, to dajemy konkretną informację, że zadawanie bólu nie może być rozrywką - wyjaśnił poseł.

"Wiele sprzeczności"

Senator PiS Jan Maria Jackowski stwierdził, że "ustawa zawiera wiele sprzeczności". Zaznaczył przy tym, że "jeśli wejdzie w życie w takiej formie, będzie miała skutki dla rolnictwa, gospodarki narodowej, ale i każdego konsumenta żywności". Wskazywał na ruch przy cenach zboża, argumentując, że "ustawy jeszcze nie ma, a już powoduje ona skutki gospodarcze".

REKLAMA


Posłuchaj

Jan Maria Jackowski o ustawie ws. ochrony zwierząt (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty
 

 

Dlatego, jak wyjaśnił, cieszy się, że komisja senacka rolnictwa i rozwoju wsi, jak określił, "tak wnikliwie będzie się tą sprawą zajmowała".

- Mam nadzieję, że również i rząd zmodyfikuje swoje stanowisko, tym bardziej, że kwestia uboju rytualnego, poza wymiarem gospodarczym, ma również wymiar światopoglądowy i międzynarodowy - zaznaczył senator.

Poprawki organizacji pozarządowych

Poseł Małgorzata Tracz z Klubu Koalicji Obywatelskiej powiedziała, że "ustawa idzie w dobrym kierunku i jest potrzebna w zakresie hodowli na futra i przemysłowego uboju rytualnego". Zaapelowała do senatorów o przyjęcie zmian przegłosowanych przez Sejm w tych dwóch aspektach. Poprosiła też o zapoznanie się z poprawkami przygotowanymi przez organizacje pozarządowe dotyczącymi dobrostanu zwierząt domowych i kompetencji organizacji pozarządowych w zakresie ochrony zwierząt.

REKLAMA

Posłuchaj

Małgorzata Tracz o ustawie ws. ochrony zwierząt (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty
 

 

Wśród poprawek poseł wymieniła między innymi te dotyczące obowiązku trzymania zwierząt domowych z zapewnieniem im dostępu do światła, zakazu trzymania ich na uwięzi, procedur odebrania zwierzęcia, czy konkretyzacji obowiązku gmin w zakresie zapobiegania bezdomności zwierząt i opieki nad zwierzętami bezdomnymi.

Czytaj także:

Jak informował marszałek Senatu Tomasz Grodzki, nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt będzie rozpatrzona na posiedzeniu 9 października. Ustawą zajęła się już senacka komisja ustawodawcza. Posiedzenie odbyło się w formie konsultacji społecznych z udziałem przedstawicieli organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, a także skupiających przedsiębiorców, pracodawców i rolników.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt w ubiegłym tygodniu.

itom

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej