"Zakończenie jakiegoś etapu naszej historii społecznej". Prof. Domański o porozumieniu górników z rządem
- To zmiana wizerunku, czyli funkcjonowania regionu śląskiego - tak o porozumieniu w sprawie tempa transformacji górnictwa mówił w Polskim Radiu 24 socjolog, prof. Henryk Domański z PAN.
2020-09-25, 13:40
Posłuchaj
Powołany przez działające na Śląsku związki zawodowe Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie ws. zasad i tempa transformacji górnictwa. Ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w 2049 r.
- To zmiana społeczna i kulturowa, związana z wejściem w nowy obszar, odejście także od szkolnictwa zorientowanego na górnictwo na Śląsku - skomentował gość PR24.
Powiązany Artykuł
Ostatnia kopalnia będzie zamknięta w 2049 roku. Porozumienie ws. transformacji górnictwa podpisane
"Jak poradzą sobie Ślązacy?"
Podczas kilku tur rozmów porozumiano się co do zasad transformacji. Strony zgodziły się, iż transformacja górnictwa ma być rozłożona na wiele lat, a górnicy dołowi mają mieć gwarancję pracy w kopalniach do emerytury.
- Pytanie, jak ze zmianą poradzą sobie Ślązacy i czy to, co ustalono, zadziała na Górnym Śląsku. Nie można od tego abstrahować - dodał socjolog, prof. Henryk Domański.
REKLAMA
Wypracowanie porozumienia kończy trwający od poniedziałku podziemny protest w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Według danych spółki, rano uczestniczyło w nim 215 osób ze wszystkich kopalń PGG. Związkowcy odwołali też zaplanowaną na piątkowe popołudnie manifestację w Rudzie Śląskiej.
Posłuchaj
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: red. Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Henryk Domański (socjolog, PAN)
REKLAMA
Data emisji: 25.09.2020
Godzina: 13.08
Polecane
REKLAMA