Władze TVP w KRRiT
Pełniący obowiązki prezesa, Włodzimierz Ławniczak przedstawił problemy Telewizji Polskiej wymagające pilnego rozwiązania.
2010-08-30, 18:15
Przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji spotkali się z władzami Telewizji Polskiej. Pełniący obowiązki prezesa, Włodzimierz Ławniczak, pełniący obowiązki dyrektora Biura Zarządu, Marian Kubalica, i dyrektor Biura Koordynacji Programowej, Jacek Snopkiewicz zaprezentowali Radzie informację o konsekwencjach dla funkcjonowania telewizji publicznej decyzji podjętych 27 sierpnia na posiedzeniu Rady Nadzorczej TVP.
Pełniący obowiązki prezesa, Włodzimierz Ławniczak przedstawił także problemy Telewizji Polskiej wymagające pilnego rozwiązania. Przede wszystkim chodzi o konieczność przestrzegania standardów dziennikarskich, przygotowanie zgodnie z ustawą planów programowo-finansowych na przyszły rok, opracowanie 3-letniej strategii Spółki i efektywnych struktur zarządzania.
Przewodniczący Krajowej Rady podkreślił, że ustawa o radiofonii i telewizji ustanowiła słuszną zasadę niezależności nadawców, i pozwala Radzie wpływać na nadawców w ściśle określony sposób. Kadencja obecnych władz TVP, zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz opłatach abonamentowych, upływa czwartego września. Zadaniem nałożonym przez tę ustawę na Krajową Radę jest wyłonienie w konkursie nowej rady nadzorczej i określenie zasad wyboru nowego zarządu.
Nowy tryb wyłaniania władz powinien być istotnym krokiem na drodze naprawy publicznych mediów. Konkurs stwarza szansę odpartyjnienia i dekomercjalizacji telewizji publicznej. Upartyjnienie i skomercjalizowanie publicznych mediów odbija się na jakości programu, realizacji zadań społecznych, zadań w zakresie kultury, a przede wszystkim obniża poziom publicznej debaty Polaków - podkreśla oświadczenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
REKLAMA
Nadzieję na zmiany wyrażają nie od dziś ludzie kultury, działacze organizacji pozarządowych, dziennikarze. Publicznie mówią o tym także politycy. Oczekuje tego opinia publiczna.
KRRiT wyraża nadzieję, ze w przejściowym okresie, do wyłonienia nowej rady nadzorczej i zarządu, władze TVP będą działały ze zrozumieniem celów, jakie kierując się interesem publicznym w mediach realizuje obecnie KRRiT.
to
REKLAMA